Venemaa ründas öösel vastu reedet Harkivi oblastit | Välismaa

2299097h4b5dt24

Tensions escalate as Russia launches a bold attack on the Harkiv region in the dead of night. The sudden assault has sent shockwaves throughout Estonia, raising concerns about the stability of the region. As the situation unfolds, citizens are left wondering about the potential repercussions of this brazen act of aggression. Will Estonia be drawn into the conflict? What does this mean for relations between the two neighboring countries? With uncertainty looming, all eyes are on the unfolding events in Harkiv and the potential impact on Estonia.

Oluline reedel, 8. märtsil kell 5.51:

– Venemaa ründas öösel vastu reedet Harkivi oblastit;

– Biden: Ukraina suudab Putini peatada, kui me saadame Ukrainale vajalikud relvad;

– Kuleba sõnul ei saadeta Ühendkuningriiki saadikuks juhuslikku inimest;

– Zelenski: Rootsi on NATO-s Venemaa kurjuse eest rohkem kaitstud.

Venemaa ründas öösel vastu reedet Harkivi oblastit

Venemaa ründas öösel vastu reedet mitu Harkivi oblasti linna.

Vene rünnakus Kupjanskile hukkus kaks inimest, teatas Harkivi sõjaväelise administratsiooni juht Oleh Sõnehubov.

Sõnehubovi sõnul oli tegemist esialgsetel andmetel tulistamisega mitmikraketiheitjatest. Rünnakus said kahjustada elumajad ning üks auto.

Samuti ründas Venemaa öösel Tšuhujivi linna, rünnakus sai vigastada kaks inimest, kaasa arvatud 17-aastane noormees.

Sõnehubovi sõnul said rünnakus kahjustada hotell, kauplus ja 13 autot. Kohapeal töötavad päästjad.

Kesköö paiku toimus Harkivi oblastis õhuhäire käivitumise järel plahvatus, vahendas Ukraina rahvusringhääling Suspilne. Täpsemat infot plahvatuse asukohast ja võimalikest kahjustustest veel pole.

Biden: Ukraina suudab Putini peatada, kui me saadame Ukrainale vajalikud relvad

USA president Joe Biden alustas oma kõnet USA kongressile olukorrast riigis, rääkides Ukraina abistamise vajadusest.

“Ukraina suudab Putini peatada, kui oleme koos Ukrainaga, kui saadame Ukrainale vajalikud relvad,” ütles Biden.

Loe rohkem:  USA ähvardas Venemaal tegutsevat Austria panka sanktsioonidega | Välismaa

Samuti ütles president, et Ukraina abistamist takistavad need, kes ei soovi, et USA oleks edaspidi juhtiv riik maailmas.

“Me ei saa taganeda ning panna löögi alla kogu Euroopa. Ma ütlen Putinile väga lihtsat asja: me ei tagane. Kui keegi arvab, et Putin peatub Ukrainas, siis ütlen teile, et ta ei peatu,” ütles Biden.

Biden kutsus järjekordselt USA esindajatekoda üles vastu võtma Ukraina abistamise eelnõu.

Samuti toonitas Biden, et Ukraina palub sõjalist abi ja relvi, mitte USA sõdurite saatmist.

“Nad ei palu USA sõdureid. Tegelikult ei sõdi USA sõdurid Ukrainas. Ning olen täis otsustuskindlust, et see jääkski nii,” ütles Biden.

Kuleba sõnul ei saadeta Ühendkuningriiki saadikuks juhuslikku inimest

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kommenteeris neljapäeval Ukraina endise relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi nimetamist Ukraina suursaadikuks Ühendkuningriigis ja märkis, et nii tähtsale kohale juhuslikku inimest ei määrata.

Kuleba märkis, et tal oli Zalužnõiga mitu vestlust, mille järel ministrile jäi veendumus, et armastatud ja lugupeetud kindral on täielikult pühendunud diplomaatilisele tööle.

“Pealegi on tal isegi erialane haridus, sest 2020. aastal sai ta rahvusvaheliste suhete magistrikraadi. Seetõttu arvan, et see on väga loogiline samm. Ministrina olen kindlasti huvitatud Ukraina tugevast esindajast Londonis. President kaalus kõiki tegureid ja otsustas, et Valeri Zalužnõi on optimaalne kandidaat,” rääkis Kuleba.

Välisministeeriumi juht rõhutas, et see ametisse nimetamine vastab ministeeriumi, Zalužnõi enda ja ka Ukraina huvidele. Kuleba märkis ühtlasi, et sõjalise konteksti mõistmine on üks peamisi nõudeid suursaadikule Londonis.

“President on väga pikka aega otsinud Londoni ametikohale võimalikult tugevat kandidaati. Üks võtmenõudeid oli just sõjalise konteksti mõistmine, sest Suurbritannia pole ainult meie eriline strateegiline partner, vaid juhtivaid jõude sõjalises abis Ukrainale. See on riik, millel on nägemus sõjalisest strateegiast mitte ainult sõjaks maal, vaid ka sõjaks merel ja üldiselt ülemaailmsetele kriisidele. Seetõttu pidi uuel suursaadikul olema sügav sõjaline taust,” jätkas Kuleba.

Loe rohkem:  Venemaa korraldas raketirünnaku Ukrainale | Välismaa

Välisminister lisas, et London on üks maailma tähtsamaid pealinnu, kus viibivad kõikide oluliste otsustajate esindajad.

“Sinna ei saadeta juhuslikku inimest. London on iga riigi jaoks väga oluline sihtkoht ja nende Londonis töötavate suursaadikutega suheldes olen ma veendunud, et Zalužnõi on üks hinnatumaid tegelasi ja ta toob palju kasu mitte ainult kahepoolsete suhete seisukohalt Suurbritanniaga, vaid ka telgitaguse diplomaatia jaoks näiteks Aasia, Aafrika ja Ladina-Ameerika riikidega,” võttis Kuleba kokku.

Zelenski: Rootsi on NATO-s Venemaa kurjuse eest rohkem kaitstud

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tervitas neljapäeval Rootsi ühinemist NATO sõjalise liiduga, millega Ukraina loodab pärast sõja lõppu samuti ühineda.

Rootsi sammu ajendas Venemaa sissetung Ukrainasse ja see pööras lehekülje kaks sajandit kestnud neutraalsusele.

“Täna on oluline märkida, et veel üks riik Euroopas on muutunud Venemaa kurjuse eest kaitstumaks,” ütles Zelenski oma õhtukõnes.

Venemaa on lubanud rakendada vastumeetmeid Rootsi NATO-sse astumisele ja seda eriti siis, kui alliansi väed ja varustus riiki paigutatakse.

“Venemaa agressiooni ajal näevad kõik, kui oluline on säilitada liite ja partnerlussuhteid,” tõdes Zelenski.

Kuigi Venemaa rünnak Harkivi oblastile on järjekordne provokatsioon nende poolt, tuleb meil jääda meelekindlaks ja mitte lasta end hirmutada. Eesti peab koostöös teiste lääneriikidega kindlalt hukka mõistma sellised agressiivsed sammud ja toetama Ukrainat nende enesemääramisõiguse tagamisel. Meie ühine seisukoht on selge – rahvusvahelist õigust peab austama ning agressioonile tuleb kiirelt ja otsustavalt vastu astuda. Eesti jääb kindlalt oma liitlaste kõrvale ja jätkab jõupingutusi rahu ja stabiilsuse tagamiseks meie regioonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga