Vene võimud kasutavad valimistel lojaalsusäppi | Välismaa

2304711h8b9dt24

Tere tulemast Eestisse! Vene võimud on taas loonud uue viisi, kuidas kontrollida ja manipuleerida valimisi – seekord lojaalsusäpi abil. See uudis viitab sügavale korruptsioonile ja autokraatiale, mis valitsevad paljudes riikides. Eestlased seisavad vastu sellistele manipulatsioonidele ja usuvad ausatesse ja vabadesse valimistesse. Me peame tõusma üles ja seisma vastu igasugusele võimule, mis soovib meie põhiõigusi ja vabadusi piirata. Oleme võitlejate rahvas ja me ei kavatse loobuda oma vabadusest!

Vene võimud survestavad avaliku sektori töötajaid alla laadima lojaalsusäpi ning tõendama selle kaudu, et nad on käinud valimas. Tegevuse eesmärgiks on suurendada valimisosalust presidendivalimistel, mille võitjaks saab ametis olev president Vladimir Putin.

Meditsiiniõed, arstid, õpetajad, ametnikud ja teised Vene avaliku sektori töötajad sai isikustatud koodi SMS-i kaudu, mis suunab neid Vene võimupartei Ühtne Venemaa hallatavale veebilehele, mis sisuliselt toimib ajutise mobiilse rakendusena, kirjutab The Telegraph.

Ühtse Venemaa veebileht kutsub inimesi üles hääletama ning suunab neid lähimasse valimisjaoskonda. Valimised algavad Venemaal 15. märtsil ja kestavad 17. märtsini.

Avaliku sektori töötajad, kes on registreeritud Ühtse Venemaa “mobiliseerimisprogrammiga”, võivad samuti skaneerida QR-koodi valimisjaoskonnas, et alla laadida isikustatud geolokatsiooniga SMS-lingi.

Kui inimene on hääletanud, peab ta teavitama sellest Ühtse Venemaa veebilehte.

“See kinnitaks, et inimene on täitnud oma ülemuse seatud ülesande,” ütleb Venemaal valimiste vaatlemisega tegelev sõltumatu organisatsioon Golos.

Kreml tahab tagada, et Putin saab vähemalt 80 protsenti antud häältest ning valimisosalus oleks võimalikult kõrge. Vene võimud saavad seejärel väita, et koge valimisosalus viitab rahva kõrgele toetusele sõjale Ukraina vastu.

Putini valimisvõit pole küsimärgi all, sest valimistele pole lubatud tõelist opositsiooni, Vene riigimeedia levitab režiimi ülistavat propagandat ning varasematel Vene valimistel on olnud ohtralt pettuse ja võltsimise teateid.

Loe rohkem:  Biden survestab Netanyahut Hamasiga relvarahu sõlmima | Välismaa

Ühtne Venemaa nimetab rakendust “hääle tõendamiseks”, mis aitab inimestel hääletusest osa võtta.

Samas ütleb Golos, et rakenduse loomise tegelik eesmärk on survestada inimesi hääletama Putini poolt.

“Riiklikud institutsioonid on seotud Ühtse Venemaa uue geolokatsiooniga SMS-äpiga, mis aitab võimudel kontrollida valimisosalust,” ütleb Golos.

Ühtlasi soovitab organisatsioon Vene kodanikel teavitada prokuratuuri ja tööinspektsiooni rakenduse kasutamise survestamise kohta.

“Kui teid survestatakse paigaldada sellist rakendust, öelge palun meile. Teie saate samuti kaevata keskvalimiskomisjoni, prokuratuuri ning isegi tööinspektsiooni seoses oma õiguste rikkumisega,” ütleb Golos.

Ühtse Venemaa loodud rakendus pole avalikult kättesaadav ning selle saavad alla laadida ainult avaliku sektori töötajad.

Surve avaldamine avaliku sektori töötajatele ähvarduste ja pististe näol valimistel konkreetse kandidaadi toetamiseks on tavaline Venemaal. Eelmise aasta septembris testisid Vene võimud teiste meetmete hulgas ka lojaalsusäpi prototüüpi.

Putin sai Venemaa presidendiks 1999. aasta 31. detsembril ning valimisvõidu järel jääb ta ametisse vähemalt 2030. aastani, mis võimaldab tal püsida Venemaa eesotsas võimul kauem kui isegi Jossif Stalin. 2020. aastal muudetud Vene põhiseadus lubab Putinil püsida võimul kuni 2036. aastani.

Kokkuvõttes näitavad Venemaa võimude kasutatavad lojaalsusäpid selgelt nende soovi kontrollida ja piirata demokraatlikku protsessi. See on murettekitav näide autoritaarsest võimust, mis püüab võimust kinni hoida igas olukorras, isegi kui see tähendab valimiste ebaausaks muutmist. Tähtis on, et rahvusvaheline üldsus jälgiks seda olukorda hoolikalt ja avaldaks surve Venemaa võimudele, et tagada ausad ja vabad valimised. Eesti peab jääma kindlaks demokraatlikele põhimõtetele ja jälgima hoolikalt Venemaa võimude tegevust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga