Tere tulemast Eesti! Vaatamata sellele, et Indoneesia president on valinud vastuolulise kaitseministri, on see samm siiski jätk Indoneesia poliitilises maastikus. Uus kaitseminister on osutunud presidendivalimistel võitjaks ning sellel on kahtlemata määrav mõju riigi välispoliitikale. See otsus on tekitanud palju arutelu ja vastuolulisi reaktsioone, kuid kindlasti ei ole see kõik, mida me Indoneesiast teame. Olge valmis saama rohkem teada sellest huvitavast riigist ja tema poliitilistest arengutest.
Vastuoluline kaitseminister Prabowo Subianto võitis kolmapäeval peetud Indoneesia presidendivalimised esimeses voorus suure edumaaga. Prabowole avaldas toetust ka 10 viimast aastat Indoneesia presidendiametit pidanud Joko Widodo.
72-aastane kaitseminister sai esialgsete tulemuste järgi peaaegu 60 protsenti häältest ning võitis peaaegu kõikides Indoneesia provintsides. Teisele kohale jäi umbes 25 protsendiga endine Jakarta kuberner Anies Baswedan ning kolmandaks tuli Widodo erakonnakaaslane Ganjar Pranowo vähem kui 20 protsendiga häältest.
Kuigi tavaliselt Indoneesia presidendid ei osale oma eelistatud järglaste valimiskampaanias, avaldas Widodo senistest presidentidest palju selgemalt toetust oma soosikule. Vasaktsentrist Widodo otsustas toetada konservatiivist Prabowot, kes kandideeris Widodo vastu 2014. ja 2019. aasta presidendivalimistel, vahendab Financial Times.
Analüütikute sõnul on üheks Widodo toetuse põhjuseks asjaolu, et Prabowo nimetas oma asepresidendikandidaadiks Widodo poja Gibran Rakabuming Raka. 36-aastasel Gibranil polnud õigust kandideerida asepresidendiks, sest põhiseaduse järgi peavad presidendi- ja asepresidendikandidaadid olema vähemalt 40-aastased. Ometi lubas Indoneesia põhiseaduskohus Gibranil kandideerida.
Prabowo ja Gibran ütlesid esinedes kolmapäeva õhtul toetajate ees, et nad on tänulikud valijatele võidu eest.
“Prabowo-Gibran ja meie koalitsioon võtavad kõiki avasüli vastu. Me hakkame juhtima ja kaitsma kõiki indoneeslasi etnilisest päritolust, religioonist ja ühiskondlikust taustast sõltumata,” ütles kaitseminister oma kõnes.
Gibran omakorda tänas noori valijad avaldatud toetuse eest ning lubas kaasata neid valitsemisse. Küsitluste järgi olid kaitseminister ja ametis oleva presidendi poeg kõige populaarsemad just alla 40-aastaste valijate seas. Kui arvamusküsitluste järgi pidi Prabowo saama ainult umbes 50 protsenti häältest, oli tegelik tulemus märksa parem.
Prabowo püüdis pehmendada oma mainet, tantsides kampaaniaüritustel ja kasutades aktiivselt sotsiaalmeediat. Kaitseministri madalam populaarsus eakamate valijate seas võib olla seletatav asjaoluga, et kuni 1998. aastani pidas ta kindrali tiitli Indoneesia sõjaväes.
1998. aastal oli sunnitud tagasi astuma riiki aastakümneid valitsenud diktaator Suharto. Prabowot on süüdistatud selles, et sõjaväe esindajana käskis ta röövida ja tõenäoliselt ka hukata paarkümmend Suharto vastu meelt avaldanud tudengit. Prabowo, kes on Suharto eksväimees, on alati süüdistusi eitanud.
Seoses süüdistustega oli Prabowol keelatud USA-sse reisida kuni 2019. aastani, kui ta sai kaitseministriks Widodo koalitsioonivalitsuses.
Widodo ametiaja jooksul investeeris Indoneesia valitsus ulatuslikult taristusse, arendas Indoneesia niklikaevandusi elektrisõidukite laiema kasutuse ja tootmise aluse loomiseks ning meelitas riiki investoreid. Prabowo lubas suuresti jätkata oma populaarse eelkäija poliitikat.
Indoneesiat peetakse maailma suuruselt kolmandaks demokraatiaks, valimistest oli õigus osa võtta rohkem kui 200 miljonil inimesel. Ühtlasi on Indoneesia suurima muslimite arvuga riik maailmas. Widodo juhtimisel seadis valitsus eesmärgi majanduse maailmas suuruselt neljandaks kasvatamist 2045. aastaks.
Kokkuvõttes võib öelda, et arvamused Indoneesia uue kaitseministri ametisse nimetamise kohta on jagunenud. Kuigi mõned peavad seda positiivseks sammuks, et poliitilised piirangud ja eelarve kitsendavad võimalused saavad ületatud, teised on mures ministri kogemuse ja pädevuse pärast. Samuti on tekitanud küsimusi tema seos sõjaväe ja inimõiguste rikkumistega minevikus. See tõstatab väljakutseid ja muret tuleviku suhtes, kuid samas ka lootust muutusteks Indoneesia poliitikas. Aeg näitab, kuidas uus kaitseminister suudab oma ametikohustega hakkama saada ning milliseid muutusi ta riigis ellu viia suudab.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus