Valijeva medalisaaga jätkub: CAS-ile laekusid uued kaebused | Iluuisutamine

2281212h3432t24

Tere tulemast Valijeva medalisaaga uuendustesse! Iluuisutamise uurimiskomisjonile on laekunud uued kaebused, mis lisavad veelgi põnevust selle skandaalse juhtumi ümber. Kas CAS suudab lõpuks otsuse langetada ja selgitada välja tõe? Kas Valije jätkab oma võidukäiku või seisab ees korvamatu kahju? Olge valmis sukelduma kaasahaaravasse maailma, kus intriigid ja võitlus auhinna nimel ei jäta kedagi külmaks. Jälgige lähemalt, kuidas see pingeline lugu areneb ja kes lõpuks võidule pääseb.

Kanada ja Venemaa olümpiakomiteed esitasid rahvusvahelisele spordiarbitraažile (CAS) apellatsioonkaebused, et Pekingi olümpiamängude iluuisutamise võistkonnavõistluse medalid ümber jagada.

CAS määras jaanuaris Venemaa iluuisutähele Kamila Valijevale dopingu kasutamise eest nelja-aastase võistluskeelu, mis hakkas kehtima tagasiulatavalt 2021. aasta detsembrist. Rahvusvaheline Uisuliit (ISU) tühistas seejärel Valijeva tulemused 2022. aasta Pekingi olümpiamängudel ja Tallinnas toimunud Euroopa meistrivõistlustel.

Valijeva võidutses Pekingi võistkonnavõistluses nii lühi- kui vabakavas. Diskvalifitseerimise järel tühistati tema teenitud 20 punkti, mis jättis esialgselt kulla võitnud Venemaa 54 punkti ning kolmanda kohaga. 65 punkti teeninud USA tõusis esimeseks ning 63 punktiga Jaapan kerkis hõbedakohale.

Kanada jäi aga ISU otsuse järel Venemaast ühe punkti kaugusele ja esimesena medalist ilma. Lisaküsimusi tekitas asjaolu, et individuaalkavade punkte tagantjärgi enam ümber ei jagatud. Kui ISU oleks punktid kohtade järgi taas ümber jaganud, oleks Kanada kogunud kokku 55 punkti, tulles sellega kolmandaks. ISU otsus tekitas mõistagi kanadalaste leeris palju pahameelt ning nad lubasid otsuse edasi kaevata.

Esmaspäeval teatas CAS, et Kanada olümpiakomitee andis sisse avalduse, milles nõutakse Pekingi olümpiamängude võistkonnavõistluse punktide ümberarvutamist ja medalite ümberjagamist. Kanadalaste hinnangul peaks olümpiavõitjaks tulnud USA-le andma 67 punkti, hõbedale tulnud Jaapanile 65 punkti ja Kanadale 55 punkti. Venemaa lõppsummaks jääks sel juhul 54 punkti ehk pronksmedali teeniks Kanada.

Loe rohkem:  Goidina langes juunioride MM-il vabakavaga esikümnest välja, Kaljuvere 13. | Iluuisutamine

Venelastel on medalikolmikust oma nägemus. Nende apellatsioonikaebuse kohaselt peaksid medalid jagunema esialgse paremusjärjestuse põhjal ehk kuldmedalile tuleks Venemaa olümpiakomitee koondis, hõbedale USA ja pronksile Jaapan.

CAS lisas, et kõik neli avaldust on menetlusse võetud.

Kuigi Eestis pole iluuisutamine väga populaarne spordiala, on selles valdkonnas ikka ja jälle esilekerkivad skandaalid ning vaidlused. Hiljutine Valijeva medalisaaga ja uute kaebuste laekumine CAS-ile tõestavad, et probleemid selles valdkonnas ei kao kuhugi. On oluline, et spordiorganisatsioonid võtaksid need kaebused tõsiselt ning lahendaksid need ausalt ja õiglaselt. Ainult nii saab säilida sportlik ausus ja usaldus spordi vastu. Eestis ja rahvusvahelisel tasandil tuleb teha rohkem pingutusi, et tagada sportlaste ja nende fännide jaoks aus ja turvaline keskkond.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga