Väga lühiajaline intensiivne trenn aitab efektiivselt kaalu kaotada | Elu

197976hca66t24

Tere tulemast Eestisse! Väga lühiajaline intensiivne trenn on muutunud populaarseks viisiks kaalu kaotada ja tervist parandada. See efektiivne treeningstiil pakub kiireid tulemusi ning on ideaalne neile, kes otsivad kiiret ja tõhusat viisi kaalulangetamiseks. Olgu see siis HIIT, tabata või mõni muu intensiivne treening, üks asi on kindel – intensiivne treening aitab sul saavutada oma eesmärgid kiiremini kui kunagi varem. Astu kõrgemale enesekindlusele ja tervislikumale elule Eestis!

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lektor Marit Salus rääkis “Terevisioonis” oma doktoritööst, kus ta uuris rasvunud teismelisi ning jõudis järeldusele, et ei olegi tarvis tunni-pooleteise pikkuseid treeninguid, vaid piisab väga lühiajalisest kõrge intensiivsusega intervalltreeningust, mis tähendab kolm korda nädalas kaks minutit väga intensiivset trenni.

“Märksõna on kiire ajaressursi ärakasutamine. Väga lihtne arvutuslik pool ütleb, et kui on vaja kehakoostist muuta just rasvamassi vähendamise arvelt, siis on kasutatud mõõduka intensiivsusega kestvustreeningut, mille treeningmaht nädalas on 600 minutit. Kui me kõrvutame seda nüüd sprindi intervalltreeninguga, mille ajaline treeningmaht nädalas on ainult 87 minutit, siis numbrites on ju kolossaalne vahe,” selgitas Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lektor Marit Salus. “Väga kiire ja intensiivne sprindi intervalltreening toimib väga hästi.”

Sprindi intervalltreening tähendab seda, et intensiivne töö vaheldub puhkepausidega.

Doktoritöös läbisid uuritavad 12-nädalase juhendatud sprindi intervalltreeningu sagedusega kolm korda nädalas, mis algas viieminutilise soojendusega ning millele järgnes neli kuni kuus kolmesekundilist all-out (lühiajaline ja maksimaalne pingutus – toim.) rattasprinti vahelduvalt neljaminutiliste aktiivsete puhkepausidega. “Aga sobib iga tegevus, millega on võimalik südamelöögisagedust kiiresti tõsta,” lisas Salus.

Töö tulemusel leidis Salus, et sprindi intervalltreening vähendas rasvunud teismelistel poistel keha rasvamassi protsenti, metaboolse sündroomi riski skoori ning tõstis kardiorespiratoorset võimekust ja alajäsemete luu mineraalset tihedust.

Loe rohkem:  Sõiduõpetaja: koolitatakse juhte, kes ei oska liiklust ette aimata | Elu

Saluse sõnal näitas uuring, et sellise treeninguga on võimalik kaalu alandada, aga sel on ka südant kaitsev toime. “Lihtsalt tuleb trenni teha,” lisas ta. “Ilmselgelt on seal omad ohud, aga kui teha trenni õigesti ja kontrollitult, siis kasu on väga suur. Isegi südamehaigete ja diabeedihaigete patsientidega on läbi viidud sprindi intervalltreeninguid. Ka maailmas tehtud uuringud näitavad, et see töötab ja on ohutu, kui seda õigesti teha,” ütles Salus.

Kokkuvõttes võib öelda, et väga lühiajaline intensiivne treening on tõhus viis kaalu kaotamiseks. Selline treening võib anda kiireid tulemusi ja aidata saavutada soovitud figuuri. Oluline on aga meeles pidada, et treeninguga kaasneb ka õige toitumine ja puhkeperioodid, et keha saaks taastuda ja tulemused püsiksid. Üldiselt on oluline leida tasakaal treeningu ja puhkuse vahel ning jälgida oma keha reaktsioone. Ainult nii saab saavutada pikaajalise ja kestva kaalukaotuse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga