USA mereväeminister: Ühendkuningriik peaks kasvatama sõdurite arvu | Välismaa

2230224h5cfat24

Tere tulemast! USA mereväeminister on avaldanud arvamust, et Ühendkuningriik peaks suurendama oma sõdurite arvu. See on tekitanud palju poleemikat ja vastukaja nii Ühendkuningriigis kui ka välismaal. See küsimus on muutunud oluliseks aruteluteemaks ning sellel on laiem mõju rahvusvahelisele julgeolekule. Artiklis vaatleme, millised võiksid olla selle ettepaneku tagajärjed ning millist mõju see võiks omada Euroopa ja ülemaailmse julgeolekuolukorra kontekstis.

USA mereväeminister Carlos Del Toro ütles neljapäeval, et Ühendkuningriik peaks suurendama oma sõjaväe koosseisu. Briti sõjaväes jääb järgmiseks aastaks järele ainult umbes 73 000 sõdurit.

“Arvan, et Ühendkuningriigil on oluline ümber hinnata oma praegust [sõjaväe suurust], pidades meeles tänapäeva ohte. [Ühendkuningriik] peab langetama otsuse selle kohta, kas sõjavägi peab olema tugevdatud,” ütles Del Toro neljapäeval Londonis peetud üritusel, viidates Vene ohule ning Lähis-Ida ebastabiilsusele.

Samas tänas Del Toro Ühendkuningriiki koostöö eest ning kiitis Suurbritannia kuningliku mereväe kasvavat kohalolekut India ookeanis ning selle osalust huthi mässuliste rünnakutele vastuseks käivitatud mereteede kaitsmise operatsioonis, kirjutab The Telegraph.

Siiski soovitas Del Toro Briti peaministril Rishi Sunakil kaaluda kaitsekulutuste tõstmist.

Sunak on varem lubanud suurendada kaitsekulutusi 2,5 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), kuid ta ei avalikustanud konkreetset ajakava, millal selle eesmärgini plaanitakse jõuda.

Del Toro kommentaar järgneb päev varem aset leidnud Briti peastaabi juhi kindral Patrick Saundersi sõnavõtule, milles ta kutsus üles kasvatama tegevväelaste arvu kolme aastaga 75 000-lt 120 000-le. Lisaks avaldas Suanders arvamust, et tsiviilisikuid tuleb sõjaks ette valmistada.

Saundersi väljaütlemine pälvis teravat Briti valitsuse reaktsiooni: Sunaki pressiesindaja kinnitas samal päeval, et valitsusel pole plaanis ajateenistust taastada.

Del Toro pole esimene USA ametnik, kes kritiseerib NATO liitlaste ebapiisavat kaitsekulude taset. Washington on korduvalt kutsunud liikmesriike üles kulutama vähemalt kaks protsenti SKP-st riigikaitsele.

Loe rohkem:  Portugali valimised võitis parempoolne opositsioon | Välismaa

Ka Briti valitsuse enda eelmisel aastal avaldatud ametlikus aruandes järeldatakse, et riigikaitse ja heidutuse tähtsus kasvab seoses Venemaa täiemahulise sissetungiga Ukrainasse.

Siiski on Briti valitsust kritiseeritud plaanitud tegevväelaste arvu vähendamise pärast. 2025. aastaks langeb sõdurite arv Briti sõjaväes 82 000 pealt kõigest 73 000-le, mis oleks väikseim Briti sõjaväe suurus kahe sajandi jooksul.

Briti kaitseminister Grant Shapps õigustas kärpeid jaanuari alguses, väites, et kasvavad kaitsekulutused suunatakse uutele tehnoloogiatele ning Briti sõduritel on hakkaja mentaalsus.

“Lõppkokkuvõttes on numbrid tähtsad,” kritiseeris Shappsi sõnu endine Briti peastaabi ülem Richard Dannett.

Kokkuvõttes, USA mereväeministeri soovitus Ühendkuningriigile suurendada sõdurite arvu on oluline samm nende riigi kaitsevõime tugevdamise suunas. See näitab USA toetust Ühendkuningriigi julgeolekule ning vajadust reageerida muutuvatele väljakutsetele rahvusvahelisel tasandil. Tõhus kaitsevõime on oluline kogu maailmas ning riigid peavad olema valmis oma sõjavägesid kasvatama ja kaasaegsete relvasüsteemidega varustama. Loodame, et Ühendkuningriik võtab mereväeministri soovituse tõsiselt ning teeb jõupingutusi oma sõjalise võimekuse suurendamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga