Portugali valimised võitis parempoolne opositsioon | Välismaa

2301678hb1f5t24

Portugali poliitiline maastik on hiljuti muutunud, kuna parempoolne opositsioon võitis üllatuslikult peaministripositsiooni valimistel. See sündmus on põhjustanud segadust nii Portugali kui ka välismaal, kuna senine valitsuspartei on olnud võimul juba aastaid. Uus suund võib tuua kaasa olulisi muutusi nii riigi sisepoliitikas kui ka rahvusvahelistes suhetes. Selle sündmuse mõju ulatub kaugemale Portugali piiridest ning valmistab ette uut peatükki Euroopa poliitilises maastikus.

Opositsioonis olnud Portugali paremtsentristlik partei võitis pühapäeval toimunud üldvalimistel enim kohti, selgus ametlikest tulemustest, kui kokku olid loetud pea kõik hääled. Samal ajal kasvas hüppeliselt ka parempopulistliku partei Chega toetus.

Paremtsentristlik Demokraatlik Allianss (AD) võitis 29,49 protsenti häältest ja peaks saama 230-kohalises parlamendis 79 kohta.

Aastast 2015 valitsenud erakond Sotsialistlik Partei (PS) sai 28,66 toetusprotsenti ja on saamas 77 kohta.

Chega toetuseks kujunes 18 protsenti ehk 48 kohta varasema 12 asemel, mis muudab partei uues parlamendis oluliseks jõuks.

Kumbki suurimatest erakondadest pole olnud valmis parempopulistidega koostööd tegema, kuid AD pole seda siiski otsesõnu välistanud. Chega märkimisväärne toetuse kasv võib tulevase valitsuse moodustamise keeruliseks teha.

Tegemist on teistkordsete valimistega vaid kahe aasta jooksul.

Chega juht Andre Ventura ütles, et tema partei saavutas pühapäevastel üldvalimistel absoluutselt ajaloolise tulemuse.

Ventura tegi avalduse pärast seda, kui lävepakuküsitlused näitasid, et erakond kahekordistas oma tulemust võrreldes eelmiste valimistega.

“Me tahame anda Portugalile stabiilse valitsuse. Oleme valmis Portugalis valitsuse ülesehitamiseks,” ütles Ventura.

Chega nõuab karmimaid meetmeid korruptsioonivastases võitluses, rangemat kontrolli immigratsiooni üle ning keemilist kastreerimist mõnede seksuaalkurjategijate puhul.

Aastal 2022 sai Chega parlamendis 12 kohta.

Valimised kuulutati välja pärast seda, kui sotsialistist peaminister Antonio Costa (62) astus novembris ootamatult tagasi, kui uuriti mõjuvõimuga kauplemist, mis hõlmas läbiotsimist ka tema ametlikus elukohas ja tema personaliülema vahistamist.

Loe rohkem:  IEA: CO2 heitmete kasv Hiinas ja Indias korvas vähenemist USA-s ja EL-is | Välismaa

Kuigi Costat ennast üheski kuriteos ei süüdistatud, siis otsustas ta enam mitte kandideerida.

Sotsialistide eesotsas oli valimistel selle vasakpoolse tiiva 46-aastane vastuoluline juht Nuno Santos.

Portugali hiljutised valimised, kus võidutses parempoolne opositsioon, on kahtlemata oluline sündmus nii Portugalile kui ka kogu Euroopale. See muudatus annab uue suuna riigi poliitikas ning loob võimaluse uuteks reformideks ja poliitikaks. Oleme huvitatud nägema, milliseid muutusi uus valitsus ellu viib ning kuidas see mõjutab Portugali kodanikke ja majandust. Oluline on jälgida, kuidas parempoolne opositsioon suudab oma lubadusi täita ja luua positiivseid muutusi riigis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga