Tere tulemast Eestisse! Viimastel kuudel on olnud palju juttu USA inflatsioonist ja jaanuaris tõusis see lausa 3,1 protsendini. See on tekitanud palju arutelu nii majandus- kui ka finantsringkondades üle kogu maailma. Selline inflatsiooni tõus võib mõjutada mitte ainult USA majandust, vaid ka rahvusvahelist turgu, sealhulgas Eestit. Sellest hoolimata on oluline jääda kursis globaalsete majandusnäitajatega, et mõista nende mõju meie igapäevasele elule siin Eestis.
USA aastane inflatsiooninäitaja oli jaanuaris 0,3 protsendipunkti võrra väiksem kui detsembris, võrreldes aasta tagusega kasvasid hinnad jaanuaris 3,1 protsenti.
Kuigi inflatsioon langes, oli selle vähenemine aeglasem, kui ennustasid analüütikud. Bloombergi küsitletud majandusteadlased eeldasid, et jaanuari aastaseks hinnatõusuks kujuneb välja 2,9 protsenti.
Palju kõikuvaid toiduainete ja energiakandjate hindu mittearvestav baasinflatsioon kasvas jaanuaris võrreldes eelmise aasta sama kuuga 3,9 protsenti, ka detsembris oli näitaja sama.
Võrreldes detsembriga kasvasid tarbijahinnad 0,3 protsenti.
Suurimateks panustajateks inflatsiooni kasvu olid eluasemekulud ja kulutused tervishoiule.
Ametliku inflatsiooninäitaja avalikustamise järel langesid USA aktsiaturud ning kasvas USA valitsuse võlakirjade tootlus. Samas kasvas dollari vahetuskurss mitme teise olulise valuuta suhtes.
Investorid vähendasid panuseid intressimäärade langetusele maikuus. Nüüd ennustab enamik investoreid, et USA föderaalreserv langetab intressimäärasid esimest korda alles juunis. Viimased pool aastat on USA intressimäärad püsinud viimase kahe aastakümne kõrgeimal tasemel.
Järgmine USA föderaalreservi istung leiab aset 19. ja 20. märtsil. Analüütikud ei eelda, et föderaalreserv otsustaks siis intressimäärade langetamise kasuks.
Jaanuaris ütles föderaalreservi juht Jerome Powell, et föderaalreserv võib langetada intressimäärasid sel aastal kolm korda, kuid rahapoliitika muutusi ei maksa oodata enne, kui on tehtud rohkem edusamme ametnike kaheprotsendilise inflatsiooni eesmärgile lähenemiseks.
Overall, the news of 3.1% inflation in the USA in January is concerning for Estonia. This could potentially affect our country’s economy and trade relations with the USA. It is important for Estonian policymakers and businesses to closely monitor the situation and make necessary adjustments to mitigate any negative impacts. Additionally, it is crucial to stay updated on global economic trends and developments to make informed decisions for the future.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus