Ukrainas elas inimesi juba enam kui miljon aastat tagasi | Ajalugu

1708928590 224 558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Ukrainas elas inimesi juba enam kui miljon aastat tagasi ning nende ajalugu ja pärand on rikkalik ning põnev. Alustades esimestest asulatest kuni tänapäevani, on Ukraina mänginud olulist rolli Euroopa kultuuriloo kujunemisel. Tutvumine Ukraina ajalooga avab ukse iidse maailma saladustele ja võimaldab mõista, kuidas see kaugel idas asuv maa on kujundanud meie kaasaegset maailma. Astu ajas tagasi ja avasta Ukraina ajaloo rikkalikud kihtsüsteemid ning saa aimu selle maa kirevast minevikust.

Ukraina inimasustuse ajalugu ulatub juba enam kui miljoni aasta taha. Nii teatavad teadlased, kes on uurinud Lääne-Ukrainast Korolevo leiukohast viimastel aastakümnetel leitud kivist tööriistu.

Ent enamgi veel, tegu võib olla kõige varasemat päritolu tõendusega inimeste elamisest Euroopas üleüldse.

Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Roman Garbaga Tšehhi teaduste akadeemiast uuris uudsete meetoditega tööriistu ümbritsenud setteid ja määras nende vanuseks enam kui miljon aastat.

Ei ole teada, milline inimliik seal täpselt elas ning neid tööriistu valmistas ja tarvitas. Üks võimalus on Homo erectus ise, esimene liik, kes kõndis kahel jalal püsti ja valdas tuld. Fossiile sest paigast leitud ei ole, seega tuleb leppida oletustega.

Oletada tuleb sedagi, milleks võidi vulkaanilisest kivimist tahutud teravservseid riistu kasutada, aga arvatavasti näiteks liha lõikamiseks või ka loomade nülgimiseks.

Ajakirjas Nature avaldatud uuringu autorid ise pakuvad tööriistade vanuseks tervelt 1,4 miljonit aastat. Teised asjatundjad on aga juba väljendanud kerget kahtlust ja pakkunud vanuseks siiski vaid natuke üle miljoni aasta. Sellisel juhul oleks leidude vanus umbes sama, mis Hispaaniast leitud iidsetel tööriistadel.

1708928590 224 558447h58e7

Igal juhul on Ukrainast leitud tööriistad vanimad inimese tehtud asjad, mis on teada nii kõrgelt laiuskraadilt. Nad annavad tunnistust, et Aafrikast välja rännanud inimesed suutsid toime tulla päris mitmesugustes keskkondades. Aafrikast endast on sama tüüpi tööriistu teada kuni 2,8 miljoni aasta vanuseid.

Loe rohkem:  Inimeste kohalolu peegeldus Karula kõrgustiku taimkattes juba kiviajal | Ajalugu

Kaukaasias muide, mida enamasti Euroopasse kuuluvaks ei loeta, elas inimesi veel varem kui Ukrainast ja Hispaaniast teada, tervelt 1,8 miljonit aastat tagasi.

Garba ja ta kolleegide sõnul annab nende töö tuge hüpoteesile, et esimesed inimasukad saabusid Euroopasse ida poolt.

Iidsed kivist tööriistad avastati Korolevo leiukohast 1970. aastatel. Korolevo asub Taga-Karpaatias, Rumeenia ja Ungari piiri lähedal. Varem on see piirkond kuulunud ka Ungari ja Tšehhoslovakkia koosseisu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võib öelda, et Ukrainas elasid inimesed juba enam kui miljon aastat tagasi, mis tõestab selle piirkonna rikkalikku ajalugu ja olulisust. Arheoloogilised leiud ja teaduslikud uuringud on aidanud avastada iidseid jälgi inimeste elust ja kultuurist selles piirkonnas. See annab meile parema arusaamise selle ala ajaloost ja pärandist ning aitab kaasa meie kultuurilise identiteedi ja mineviku mõistmisele. Ukraine ajalugu on põnev ja rikas ning väärib kindlasti jätkuva uurimise ja avastamise.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga