Ukraina luure: pooled Põhja-Korea mürsud ei lõhke | Välismaa

2297360ha81bt24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Ukraina luurest on tekitanud rahvusvahelist kõneainet, paljastades, et pooled Põhja-Korea mürsud ei lõhke. See murettekitav avastus paneb meid mõtlema sellele, kuidas rahvusvaheline julgeolek ja stabiilsus võivad olla ohus. Ajakirjanduse peatükk Välismaa on meie jaoks oluline allikas, et mõista maailmas toimuvaid sündmusi. Loodame, et see uudis tõstab teadlikkust ja aitab leida lahendusi sellele keerulisele olukorrale.

Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un andis Venemaale poole aasta jooksul 1,5 miljonit mürsku, kuid pooled neist ei tööta ja enamik on toodetud 50 aastat tagasi, ütles Ukraina luure peavalitsuse (HUR) asejuht Vadõm Skibitskõi.

Lisaks mürskudele tarnib Põhja-Korea Venemaale ballistilisi rakette, mille lõhkepead kaaluvad 500 kilogrammi, ütles Skibitskõi.

“Võttes arvesse kättesaadavat statistikat, Venemaa on praeguseks ajaks importinud 1,5 miljonit mürsku [Põhja-Koreast]. Kuid need mürsud on toodetud 1970. ja 1980. aastatel. Pooled neist ei tööta ja pooled vajavad remonti,” ütles Skibitskõi Interfax-Ukrainale.

“[Põhja-Korea] annab vanu asju, suurendab kodumaist tootmist ning nõuab teatud tehnoloogiaid vastutasuks, eriti raketi- ja allveelaevatehnoloogiaid oma kaitsetööstuse arendamise eesmärgil. See tõestab jälle, et Venemaal napib oma tootmisvõimet kiire ja jõulise rakettide tootmise kasvu jaoks. Kui see oleks Venemaal olemas, miks see paluks [abi] Põhja-Korealt?” lisas Ukraina ametnik.

HUR-i juht Kõrõlo Budanov ütles veebruaris, et Põhja-Korea on tõusnud Venemaa suurimaks relvatarnijaks.

“See andis Venemaale väikese hingetõmbepausi. Ilma selle abita olnuks nende olukord katastroofiline,” ütles Budanov toona Financial Timesile.

Kim käis viiepäevasel Venemaa-visiidil septembris, mille käigus kohtus ta Vene valitseja Vladimir Putiniga. Visiidi käigus külastas Põhja-Korea diktaator sõjatehaseid, vaatas Vene lennukeid ja raketisüsteeme ning tutvus Vene Vaikse ookeani laevastikuga Vladivostokis. Kuigi ametlikku teadet relvatarnetest pole tulnud, arvatakse, et vastutasuks Põhja-Korea relvade eest lubas Venemaa tehnoloogilist abi näiteks Põhja-Korea luuresatelliitide orbiidile saatmise katsetes.

Loe rohkem:  Zelenski: lääs peab tegema kõik võimaliku Ukraina abistamiseks | Välismaa

Kui palju mürske ja rakette on Venemaa praeguseks Põhja-Koreast tarninud, pole täpselt teada. Lõuna-Korea arvutuste järgi võib see kogus ulatuse koguni kolme miljoni mürsuni.

“Kuigi Põhja-Korea sõjatehased töötavad 30-protsendilise koormusega toorme ja elektri nappuse tõttu, tegutsevad mõned, peamiselt Venemaale relvi ja mürske tootvad tehased täisvõimsusel,” ütles eelmisel nädalal Lõuna-Korea kaitseminister Shin Won-sik.

Kuigi ukraina luure informatsioonile viidates paistab, et pooled Põhja-Korea mürsud ei lõhke, on oluline meeles pidada, et tegemist on äärmiselt ohtlike relvadega. See juhtum tuletab meile meelde, kui oluline on rahvusvaheline koostöö ning järelevalve relvade leviku üle. Eesti ja teiste riikide julgeoleku tagamiseks on hädavajalik pidevalt jälgida ja analüüsida selliseid olukordi ning teha omavahel tihedat koostööd, et ennetada võimalikke konflikte ja tagada rahu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga