Ukraina eriväelased üritavad Aafrikas kärpida Wagneri tiibu | Välismaa

2248707h024dt24

Tere tulemast Eestisse! Viimaseid uudiseid lugedes võime näha, et Ukraina eriväelased on võtnud endale eesmärgiks kärpida Venemaa eraarmee Wagneri tiibu Aafrikas. See intrigeeriv sündmus on tõstatanud palju küsimusi rahvusvahelises kogukonnas ning tekitanud pinged Venemaa ja Ukraina vahel. Olles Eesti, julgeoleku ja rahvusvaheliste suhete seisukohalt oluline teema, on oluline sellest teada ning selle arengutel silma peal hoida. Eesti on alati olnud teadlik maailmas toimuvast ning on valmis toetama rahu ja julgeolekut kogu maailmas.

Esmaspäeval avaldatud videolõigus on näha, kuidas Ukraina eriväelased aitavad Sudaani armeel võidelda piirkonnas tegutsevate Wagneri palgasõdurite vastu.

Ukraina võitleb Aafrikas Vene mõju vastu, manner jääb rindest tuhandete kilomeetrite kaugusele. 

Ajaleht Kyiv Post avaldas Ukraina sõjaväeluure allikatelt saadud videolõigu. Seal on näha vangistatud Vene palgasõdurit. Vene sõdur ütleb, et kuulub Wagneri rühmitusse ning tuli Sudaani Kesk-Aafrika Vabariigist, vahendas The Guardian. 

Sudaani sõjalised rühmitused võitlevad praegu riigis ülemvõimu pärast ning konflikti on nüüd sekkunud veel ka Venemaa rahastatud Wagneri palgasõdurid.

Wagner toetab seal RSF-i nimelist rühmitust. See rühmitus kasvas välja kurikuulsast Janjaweedi rühmitusest, mis aitas Darfuri genotsiidi käigus tappa sadu tuhandeid inimesi.

Ukraina toetab samal ajal Sudaani armee tegevust. Juba varem levisid lääne meedias väited, et Sudaanis tegutsevad Ukraina eriväelased.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kohtus 2023. aasta septembris Iirimaa lennujaamas Sudaani armee juhi Abdel Fattah al-Burhaniga.

“Arutasime oma ühiseid julgeolekuprobleeme, nimelt Venemaa rahastatud ebaseaduslike relvarühmituste tegevust,” ütles toona Zelenski. 

Ukraina viib ka Venemaa territooriumil ellu erioperatsioone. Selle aasta alguses avaldas Ukraina video, milles väidetavalt oli näha, kuidas eriväelased korraldasid reidi Belgorodi piirkonda. Tegemist on osaliselt ka propagandasõjaga. Ukraina tahab nii näidata, et vaenlane ei saa end kusagil turvaliselt tunda.

Loe rohkem:  Leedu sai tulumaksudirektiivi ülevõtmata jätmise kohta Euroopa Komisjonilt hoiatuse | Välismaa

Kokkuvõttes näitab see uudis Ukraina erivägede järjekindlat pühendumist võitlusele Wagneri rühmituse vastu Aafrikas. See samm rõhutab Ukraina soovi kärpida Wagneri mõjuvõimu ja tegevust väljaspool Ukrainat. Samuti võib see tegevus viia lähemale rahvusvahelisele koostööle, et tõkestada Wagneri rühmituse tegevust Aafrikas. See annab lootust, et võitlus eraturvafirmade ja nende seotud riikide tegevuse vastu rahvusvahelisel tasandil jätkub ning aitab luua turvalisema ja stabiilsema keskkonna Aafrikas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga