Transnistria võimud palusid Putinilt kaitset | Välismaa

2197006h326dt24

Transnistria võimud on palunud Venemaa presidendilt Vladimir Putinilt kaitset, pärast Ukraina õhuväe rünnakuid piirkonna naftatranspordiliinide vastu. See territoriaalne piirkond on Moldova ja Ukraina vahelisel piiril ning on juba ammu olnud pingeline konfliktiala. Request for Putinilt abi on tekitanud rahvusvahelises üldsuses muret ja spekulatsioone tuleviku suhtes Transnistria. Selles keerulises geopoliitilises olukorras on oluline jälgida, kuidas see olukord edasi areneb ja millised on võimalikud tagajärjed.

Moldova separatistliku piirkonna Transnistria võimud tegid avaliku pöördumise Vene autokraatlikule valitsejale Vladimir Putinile, paludes temalt kaitset väidetava Moldova surve eest.

“Me pöördume Venemaa föderatsiooninõukogule ja riigiduumale, taotledes meetmete kasutuselevõttu Transnistria kaitsmiseks Moldova kasvava surve eest,” seisab resolutsioonis, mille võtsid vastu sajad Transnistria poliitikud piirkonna pealinnas Tiraspolis.

Samas ei nõuta resolutsioonis Transnistria liitmist Venemaaga. Üks Transnistria opositsioonipoliitik ennustas mitu päeva tagasi, et Transnistria võimud võivad sellist sammu astuda, kirjutab Politico.

Resolutsioonis väidetakse, et Transnistrias elab 220 000 Vene kodanikku.

Transnistria, mis asub Moldova piiril Ukrainaga, on tegutsenud de facto tunnustamata Venemaa satelliitriigina alates 1990. aastate algusest. Piirkonnas elavad etnilised moldovlased, ukrainlased ja venelased.

Moldova on korduvalt eitanud, et see survestaks Transnistriat. Chișinău on süüdistanud Venemaad soovis destabiliseerida olukorda riigis, kasutades selleks Transnistriat.

Hiljuti kehtestas Euroopa Liit sanktsioonid mitmele Transnistria isikule, kes on töötanud Moldova destabiliseerimiseks, kirjutas Balkan Insight.

Selle aasta sügisel toimuvad Moldovas presidendivalimised ning ametis oleva euroopameelse presidendi Maia Sanduga rahulolematu Moskva püüab mõjutada nende tulemust.

Transnistrias on siiamaale paigutatud 6000 Vene sõdurit.

Kokkuvõtvalt võime öelda, et Transnistria võimud on pöördunud Venemaa presidendi Vladimir Putini poole abi saamiseks. See samm võib tekitada pinget naaberriikidega ning kujutada ohtu piirkonna stabiilsusele. Samas võib Venemaa sekkumine aidata säilitada Transnistria iseseisvust ning tugevdada nende suhteid Moskvaga. Oluline on jälgida, kuidas olukord edasi areneb ning milline saab olema Venemaa reaktsioon sellele palvele.

Loe rohkem:  "Välisilm": Vene majandusest räägitakse ühe enam kui sõjamajandusest | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga