Tehisaru hindas kõigi maailma õistaimede ohustatust | Loodus

1708073770 9 558447h58e7

Tehisaru, üks Eesti juhtivaid keskkonnauuringute institutsioone, on hinnanud kõigi maailma õistaimede ohustatust ning tulemused on häirivad. Uuring näitab, et paljud liigid on silmitsi väljasuremisohuga, mis seab ohtu ka meie ökosüsteemi mitmekesisuse. See on hoiatuskell meile kõigile, et peame tegutsema kiiresti ja jätkusuutlikult, et säilitada looduslikud elupaigad ja kaitsta elurikkust. Eesti, kui looduse ja keskkonna armastajate maa, peaks olema eeskujuks teistele riikidele ja juhtima võitlust planeedi kaitsmise nimel.

Kuidas läheb maailma taimedel? Taimeliike on palju, paljud neist on ohustatud, paljud aga ka mitte. Täpset järge kõigi liikide ohustatuse või turvatuse seisundi kohta pidada on raske.

Appi tõttab tehisaru. Briti teadlased andsid tehisarule ülesandeks anda ohustatuse või mitteohustatuse hinnang kõigile neile õistaimedele, mille kohta Rahvusvaheline Loodushoiuliit (IUCN) ei ole veel hinnangut anda jõudnud.

Õistaimi ehk katteseemnetaimi on maailmas teada, vähemalt nende teadlaste käsutuses olnud andmete põhjal 328 565 liiki — nii puid, põõsaid kui ka rohttaimi. Ametlik ohustatuse hinnang — ehk otsus, kas panna taimeliik kirja punasesse raamatusse, ja kui, siis millisesse kategooriasse — on antud umbes 50 000 liigile.

Steven Bachman ja ta kolleegid Kuninglikust Kew Botaanikaaiast Londonis söötsid nende juba hinnatud taimede nimestiku tehisarule ette, lisades ka info muude asjakohaste tõikade kohta nagu levila ulatus, kliimatingimused, inimmõju tugevus ja evolutsiooniline põlvnemislugu.

1708073770 9 558447h58e7

Tehisaru ülesandeks jäi võtta arvesse inimmõistusele märkamatuks jäävaid seoseid kõigi nende andmete vahel ning laiendada saadud pilti ka seni veel ohu- või ohutushinnanguta taimedele, andes neile need hinnangud ise.

Üldkokkuvõttes selgus, et tehisaru arvates on potentsiaalselt ohustatud umbes 45 protsenti kõigist maailma õistaimeliikidest.

Kõigile liikidele antud tehisaruline ohuhinnang on teadlaste sõnul leitav Kew Botaanikaaia veebiportaalist nimega Plants of the World Online.

Loe rohkem:  Zooloog: loomad eelistavad praktilisi nalju | Loodus

Bachman ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas New Phytologist, et tehisaru antud hinnangud ei ole mõeldud punase raamatu olemasoleva sisu samaväärseks jätkuks, aga neist lähtudes võib otsustada, milliseid liike võiks ametliku ohuhinnangu andmiseks esmajärjekorras kavva võtta.

Abi võiks neist hinnanguist olla ka looduskaitsetöös. Ohustatud taimede parem äratundmine võib nii mõnegi liigi hukust päästa.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Tehisaru on hindanud kõigi maailma õistaimede ohustatust ning tulemused on murettekitavad. Meie ülesanne on kaitsta ja säilitada õistaimede mitmekesisust ning tagada nende ellujäämine. Taimede kaitsmine on oluline mitte ainult nende endi, vaid ka meie enda ja tulevaste põlvkondade jaoks. On vaja kiiremas korras võtta meetmeid, et peatada õistaimede väljasuremine ning tagada nende elupaikade säilimine. Igaüks meist saab teha oma osa, et aidata kaasa õistaimede kaitsele ja säilitamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga