Teenuste eksport saavutas rekordtaseme | Majandus

2303685hdacft24

Tere tulemast Eestisse, kus teenuste eksport on jõudnud enneolematule rekordtasemele! Meie majandus on õitsev ja kasvav, tänu teenuste eksporti tõusule. Hankige osa sellest dünaamilisest keskkonnast ja avastage, miks Eesti on muutunud nii atraktiivseks sihtkohaks rahvusvahelistele ettevõtetele. Majanduslikult tugev ja innovatiivne, pakume suurepäraseid võimalusi nii investoritele kui ka ettevõtjatele. Astuge sisse ja avastage, miks teenuste eksport on Eesti majanduse südames!

Statistikaameti ja Eesti Panga andmetel kasvas 2023. aasta neljandas kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes teenuste eksport viis protsenti ja import seitse protsenti. Teenuseid müüdi jooksevhindades 3,1 miljardi eest, mis on rekordtulemus.

Teenuseid osteti mullu viimases kvartalis 2,3 miljardi euro eest. Eelmisel aastal suurenes teenuste eksport kokku üheksa ja import kaheksa protsenti.

Statistikaameti analüütiku Jane Leppmetsa sõnul ei ole teenuseid nii suure summa eest varem eksporditud kui mullu neljandas kvartalis.

“Eesti majandusüksused müüsid teenuseid mitteresidentidele enam kui kolme miljardi euro eest. Teenuste väliskaubandusbilansi ülejääk oli neljandas kvartalis 716 miljonit eurot, mis aitas katta kaupade kaubavahetuse puudujääki,” lisas Leppmets.

Neljandas kvartalis eksporditi kõige rohkem ehk 934 miljoni euro eest muid äriteenuseid (sh muid ettevõtlust abistavaid teenuseid). Järgnesid 793 miljoni euroga telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste (sh arvutiprogrammide koostamise ja nõustamisega seotud teenuste) ning 617 miljoni euroga transporditeenuste (sh maanteel kaubaveoteenuste) müük mitteresidentidele.

Võrreldes 2022. aasta sama perioodiga kasvas enim telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste, muude äriteenuste ning reisiteenuste müük mitteresidentidele. Kõige rohkem vähenes transporditeenuste müük.

Teenuste peamine ekspordipartner oli mullu neljandas kvartalis Soome (16 protsenti koguekspordist), kuhu osutati kõige enam reisiteenuseid. Soomele järgnesid Saksamaa (8 protsenti) muude äriteenuste ja Ameerika Ühendriigid (8 protsenti) telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenustega. Teenuste müük kasvas kõige rohkem Saksamaale (72 miljoni euro võrra), kuhu müüdi varasemast enam transporditeenuseid. Kõige rohkem kahanes teenuste eksport Lätti (37 miljoni euro võrra), kuhu müüdi varasemast vähem muid äriteenuseid.

Loe rohkem:  Konjunktuuriinstituut: kaubanduse osa toidukaupade hinnas jätkuvalt kasvab | Majandus

Teenustest imporditi neljandas kvartalis enim ehk 766 miljoni euro eest muid äriteenuseid (sh muid ettevõtlust abistavaid teenuseid). Järgnesid 607 miljoni euroga transporditeenuste (sh kaubaveoteenuste merel) ning 468 miljoni euroga telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste (sh arvutiprogrammide koostamise ja nõustamisega seotud teenuste) ost mitteresidentidelt.

Võrreldes 2022. aasta sama perioodiga kasvas neljandas kvartalis kõige rohkem muude äriteenuste, telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste ning reisiteenuste import. Enim vähenes transporditeenuste ost.

Peamised teenuste impordipartnerid neljandas kvartalis olid Saksamaa, Soome ja Leedu (igaüks moodustas 8 protsenti Eesti koguimpordist).

Eelmisel aastal eksporditi teenuseid kokku 11,7 miljardi euro ja imporditi 9,1 miljardi euro väärtuses. Peamised teenuste ekspordipartnerid 2023. aastal olid Soome, Rootsi ja Saksamaa ning impordipartnerid Saksamaa, Soome ja Leedu.

Kokkuvõttes võib öelda, et teenuste eksport on Eestis jõudnud uuele rekordtasemele, mis näitab riigi majanduse tervet seisundit ja konkurentsivõime kasvu rahvusvahelisel turul. See on suurepärane saavutus, mis näitab Eesti ettevõtete võimekust pakkuda kvaliteetseid teenuseid ning leida uusi ärivõimalusi välismaal. Tuleb jätkata jõupingutusi teenuste eksporti kasvatamisel ja pidevalt arendada oma oskusteavet ning ressursse, et säilitada ja suurendada seda positiivset trendi majanduse arengus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga