Teenetemärgi pälvinud Ain Raal: olen alati püüdnud ühiskonda panustada | Teaduselu

1471855h4fa5t24

Tere tulemast! Täna oleme siin selleks, et tähistada ühte Eesti silmapaistvamat teadlast ja ühiskonnategelast – Ain Raali. Tema teenetemärk on kõigi tunnustus selle eest, kuidas ta on oma elu jooksul panustanud Eesti ühiskonda. Raal ütleb, et tema eesmärk on alati olnud teha midagi tähendusrikast ja olulist ning tema pühendumus teadusele ja ühiskonnale on seda tõestanud. Tema saavutused on inspireerivad ning tema lugu on suurepärane näide sellest, kuidas üks inimene saab muuta ühiskonda paremaks paigaks.

Presidendilt pälvis teenetemärgi farmatseut, Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia professor ja ravimtaimede uurija Ain Raal.

Ain Raal ütles uudist kuuldes, et see võtab esialgu päris tummaks. “See on küll tore üllatus. Eks ma olen püüdnud ühiskonnale midagi anda ning eks siin praegu olegi andmise ja saamise tasakaal,” rääkis ta.

Raal lisas, et ülikooli õppejõuna on tema tööandja rahvas ja maksumaksja. “Seega olen ma püüdnud panustada lisaks õppe- ja teadustööle ka kogu ühiskonda kirjutades päris suure hulga raamatuid,” lausus professor.

Ain Raalilt on ilmunud raamatuid peamiselt ravimtaimede ja farmaatsia ajaloo kohta ning sadu teaduslikke, populaarteaduslikke ja muid kirjutisi. Hiljaaegu kirjutas ta koos Kristel Vilbastega raamatu “Tosin tervendavat taime”, kuhu on kokku kogutud ravimtaimed, millel on koht nii rahvameditsiinis kui ka teaduses.

Raali üks südameteema ongi ravimtaimed. Raal rääkis, et kui vaadata sajandeid tagasi, siis ravimtaimedel on kogu aeg olnud inimeste seas oma koht. “Praegu kasutame sõna ravimtaim, aga kui vaadata teemat natuke modernsemalt, siis meil on põhjust rääkida looduslikest ühenditest. Kuigi ravimtaim on nende ühendite kandja, siis võivad need ühendid tänapäeva kontekstis olla hoopis teises vormis. Nii võivad olla ravimid ka taimset päritolu,” sõnas ta.

Loe rohkem:  Teaduse elutööpreemiad pälvisid Jakob Kübarsepp ja Raivo Uibo | Teaduselu

Näiteks müüakse mitmeid taimset päritolu toidulisandeid, mis on. “Nii et see tegevus ei seisne ainult taime kui sellise või taime osa uurimises, vaid lõppkokkuvõttes läheb kõik välja individuaalsete looduslike ühendite ja konkreetsete molekulideni,” rääkis ta.

Samuti on ta koostanud näiteks ülevaate Eesti vanima apteegi ajaloost selle algusest kuni tänapäevani raamatus “Raeapteek 600”.

Kokkuvõttes võib öelda, et Ain Raal on teenetemärgi igati ära teeninud oma pühendumuse ja panuse eest ühiskonna arengusse. Tema teaduslikud saavutused on aidanud kaasa nii Eesti kui ka rahvusvahelise teadusmaailma edendamisele. Lisaks sellele on ta olnud aktiivne ühiskondlikus elus, püüdes oma teadmisi ja kogemusi jagada ning aidata kaasa noorte teadlaste arengule. Tema eeskuju innustab teisigi järgima tema jälgi ja panustama ühiskonna arengusse nii teaduse kui ka ühiskondliku aktiivsuse kaudu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga