Tartus tähistatakse sürrealismi sajandat sünnipäeva uute näitustega | Kunst

2309586h2bc6t24

Tartu, the cultural hub of Estonia, is abuzz with excitement as it celebrates the centennial of surrealism with captivating new exhibitions. In this picturesque city, art lovers and enthusiasts alike are drawn to the innovative and thought-provoking works that pay homage to this groundbreaking artistic movement. From mesmerizing paintings to mind-bending sculptures, the artists of Tartu are embracing the spirit of surrealism in unique and breathtaking ways. Join us as we commemorate a century of surrealism in style, and immerse yourself in a world where imagination knows no bounds.

Kultuuripealinnas Tartus avatakse sel laupäeval sürrealismi sajandale sünnipäevale pühendatud kolm uut näitust. Teiste seas avab esimest korda Tartus isikunäituse kunstnik Kris Lemsalu.

Tartu 2024 tähistab 100 aasta möödumist sürrealistliku kirjandus- ja kunstivoolu sünnist näitusesarjaga. Kokku on Tartus Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta vältel võimalik külastada nelja sürrealismiteemalist näitust.

Kultuuripealinna loovjuhi Kati Torpi jaoks on sürrealism kunstiajaloos üks märkimisväärsemaid kunstivoole. “Mitte kõik kunstivoolud ei jää ajas nii jõuliselt püsima, nagu see on õnnestunud sürrealismil. Sada aastat hiljem on maailmas huvi sürrealismi vastu suur, mida lisaks Euroopa kultuuripealinna programmile Tartus näitavad ka arvukad sürrealismile pühendatud näitused mujal Euroopas,” märkis Torp.

Esimesed kolm sürrealismi manifesti sajandale aastapäevale pühendatud näitust avatakse sel laupäeval Tartu Kunstimuuseumis. Esmalt avatakse Eesti kunstnike kolmiknäitus Tartu Kunstimuuseumis. Nende seas on esimest korda Tartus Kris Lemsalu isikunäitus “Donatella. Elukeeris,” kus saab näha tõlgendust igavesse suudlusse jäätunud purskkaevust ja valikut värsketest joonistustest. Veel on Lemsalult eksponeeritud mõned installatsioonid ta varasemast loomingust.

Lemsalu sõnul räägib näitus “Donatella. Elukeeris” sõprusest, kurbusest ja armastusest. Lisaks toimub filmi “Old Piano” esilinastus, mis sündis koostöös Johanna Ulfsakiga.

Loe rohkem:  Esivanemate Siberi-aastad kunsti pannud Kruusmägi: on traagikat, aga ka toredaid hetki | Kunst

Tartu Kunstimuuseumis saab käia ka karikatuuri radadel. Näitus “Initsiatiiv altpoolt. Eesti karikatuur 1980ndatel” võtab kokku, kuidas nõukogudeaegse tegelikkuse absurdist sündis Eesti sürrealism. Eraldi pööratakse rõhku 1980. aasta Tallinfilmi sürrealistidele ja 70ndate algul Tartu Ülikoolis koondunud noorte karikaturistide kollektiivi Naks loomingule.

Näitusesarja kolmas väljapanek “Ilmar Malin. Igaviku hõõg” on pühendatud Eesti klassikale ja toob vaatajani valiku teoseid Eesti esisürrealisti iseäraliku käekirjaga loomingust. Lisaks Ilmar Malini tuntumatele maalidele pakub näitus võimalust tutvuda teostega, mida pole varem avalikult eksponeeritud.

Kahe esimese näituse kuraator on Indrek Grigor. Austusavalduse Ilmar Malinile on kureerinud Mae Variksoo.

Sürrealismi manifesti sajandat tähtpäeva tähistav kunstikevad tipneb 4. aprillil ERM-is avatava rahvusvahelise näitusega “Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …”.  Kesk-Euroopa sürrealistlikule kunstile keskenduv näitus avatakse koostöös Praha Rahvusgaleriiga. Näitus on avatud 8. septembrini.

Tartu Kunstimuuseumi juhi Joanna Hoffmani sõnul oli Praha 20. sajandil Pariisi kõrval sürrealismi olulisim keskus Euroopas. “Silmapaistvaimad autorid, kes tõusid Praha sürrealistliku koolkonna tippu, olid esimesest põlvkonnast näiteks Toyen ja Jindřich Štyrský, teisest põlvkonnast Mikuláš Medek, Emila Medková, Josef Istler ja Václav Tikal ning kolmandast Jan Švankmajer ja Eva Švankmajerová. Näha saab ka näiteks Max Ernsti ja Giorgio de Chirico loomingut,” toob Hoffmann välja.

Näituse kuraatorid on Anna Pravdová, Ph.D (Praha Rahvusgalerii) ning Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum) ja Kristlyn Liier (Tartu Kunstimuuseum).

Kokkuvõttes on Tartus sürrealismi sajandat sünnipäeva tähistamine uute näitustega olnud väga edukas ja kaasahaarav kogemus kunstihuvilistele. Näitustel esitletud teosed on pakkunud uut perspektiivi sürrealismi liikumisele ning võimaldanud külastajatel avastada selle kunstivormi sügavust ja mitmekülgsust. Tartu kunstimaastikule on toonud värsket inspiratsiooni ning julgustanud kunstnikke jätkama selle omapärase stiili arendamist. Selle sündmuse raames on saanud kogukond osa sürrealismi rikkalikust ajaloost ning tähistanud selle mõju kunstile läbi aegade.

Loe rohkem:  Edith Karlson esindab Eestit Veneetsia biennaalil näitusega "Hora lupi" | Kunst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga