Tartu kunstimuuseumis avati näitus 1980-ndate Eesti karikatuurist | Eesti

2311368hf80ct24

Tartu kunstimuuseum on avanud uue põneva näituse, mis viib külastajad tagasi 1980-ndate Eesti karikatuurimaailma. See ainulaadne väljapanek pakub haruldast võimalust sukelduda tolleaegse poliitilise ja kultuurilise olukorra satiirilisse kujutamisse läbi karikatuuride. Näitus toob esile kunstnike terava huumori ja kriitilise pilgu tolleaegsele ühiskonnale, luues samal ajal kaasakiskuva ajaloolise ajastutunnetuse. Ära maga maha võimalust sukelduda Eesti kunstiajaloo meeldejäävatesse hetkedesse läbi kunstiliselt rikaste karikatuuride!

Tartu kunstimuuseumi näitus “Initsiatiiv altpoolt. Eesti karikatuur 1980-ndatel” heidab pilgu Nõukogude perioodi eluolu ühele kõige vastu-olulisemale valdkonnale – huumorile.

Näituse kuraator Indrek Grigor rääkis, et kui klassikaliste näituste keskmine külastatavus Nõukogude ajal oli 2000 kuni 2500 inimest, siis TallinnFilmi sürrealistide näitusel käis üle 15 000 inimese ehk nõudlus huumori järele oli väga suur. See, et ka nüüd avatud näitusel on palju karikatuuri, peaks Grigori sõnul olema aga hoopis üllatav.

“Karikatuur on oma olemuselt selline asi, mis ilmusja originaal visati minema. Originaal jäi ajalehe juurde ja arhiivi tuli ju mingid aastad säilitada, aga põhimõtteliselt käsikirjad läksid ju ikkagi lõppkokkuvõttes hävitamisele. Et 1970–80-ndate karikatuurist originaale on võrdlemisi vähe säilinud. Meil on selline suurepärane koht nagu Eesti huumorimuuseum, tänu nende kogule õnnestus päris palju asju siia näitusele saada,” lausus Grigor.

Näitusel on väljas ka teosed kahel tänapäeva autorilt Jass Kaselaanelt ja Flo Kasearult. Kuigi kunstnikud ise seda võib-olla pole täheldanud, elab Grigori sõnul nende töödes 80-ndatel alguse saanud sürrealism edasi.

“Jass Kaselaane tööde puhul on kogu aeg selline tunne, et ma ei saa naljast aru. Tegelikult kunstnik naerab meie üle läbi oma absurdse võtte. Aga Flo Kasearu, vastupidi, on täiesti klassikaline poliitiline karikatuur. Meil on siin video ja see on 2015. aasta töö, see on vahetult pärast Krimmi annekteerimist, siis kui NATO hävitajad hakkasid Eesti õhuruumi patrullima ja nii edasi. See on väga konkreetne reaktsioon sellele, mis maailmas toimub ja sealjuures Flo kasutab kogu aeg karikatuuri võtteid,” lausus Grigor.

Loe rohkem:  Korobeinik ei välista ka ise keskfraktsiooni juhiks hakkamist | Eesti

Näitus on Tartu kunstimuuseumis avatud 21. juulini.

Kokkuvõttes võib öelda, et Tartu kunstimuuseumis avatud näitus 1980-ndate Eesti karikatuurist on väga oluline samm Eesti kunstikogukonna ajaloo säilitamisel ja esitlemisel. Karikatuurid on oluline osa Eesti kultuuripärandist ning nende näitamine publikule annab aimu tolleaegsest ajast, poliitilisest olukorrast ja kunstnike loomingulisest vabadusest. Loodame, et sellised näitused jätkuvad ka tulevikus, et hoida Eesti kunstiajalugu elus ja nähtavana järgnevatele põlvkondadele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga