Tere tulemast Tartu halduskohtusse, kus arutatakse Palestiina meeleavalduse keelamise kaebust. See kuum teema on tõstnud palju kõneainet ning tõstatanud küsimusi inimeste õiguste ja sõnavabaduse kohta. Kui olete huvitatud õiglusest ja demokraatiast, siis see kohtuistung pakub põnevat vaatemängu, kus advokaadid ja kohtunikud otsivad õiglast lahendust keerulisele olukorrale. Tulge kuulama ja saage osa sellest olulise tähtsusega kohtuistungist, mis puudutab nii paljusid inimesi siin Eestis kui ka mujal maailmas.
Tartu halduskohus võttis Tartu ringkonnakohtu määruse mõjul menetlusse palestiinlaste toetusmeeleavalduse korraldaja kaebuse politsei keelule, mille tulemusel jäi ära 18. novembrile planeeritud avalik koosolek. Esialgu halduskohus kaebuse arutamisest keeldus.
Palestiina meeleavalduse korraldaja Agnes Joyet kaebas halduskohtu otsuse kaebus tagastada edasi Tartu ringkonnakohtusse, kes üldjoontes nõustus kaebaja seisukohtadega ning leidis, et kaebuse tagastamine kaebeõiguse ilmselge puudumise tõttu ei ole põhjendatud.
“Sel nädalal jõustus ringkonnakohtu määrus ning Tartu halduskohus võttis viimaks kaebuse menetlusse,” ütles kaebaja esindaja vandeadvokaat Kalev Aavik ERR-ile.
Tartu ringkonnakohus leidis määruses muuhulgas, et halduskohtumenetluse ülesanne on eelkõige isikute õiguste kaitse õigusvastase tegevuse eest täidesaatva võimu teostamisel. “Praeguses asjas kirjeldas kaebaja politsei- ja piirivalveameti tegevust, mis riivas kaebaja põhiõigusi ‒ koosolekuvabadust ja sõnavabadust. Tegemist on kaalukate põhiõigustega, mille riivet võib kaebuses kirjeldatud asjaolusid arvestades eeldada,” leidis kohus.
Tartu halduskohus ei võtnud detsembris vastu talle esitatud kaebust Tartu politsei otsusele keelata 17. novembrile planeeritud palestiinlaste toetuseks mõeldud meeleavaldus. Kohtu sõnul puudus menetluseks preventiivne huvi. Samuti pidas kohus oluliseks asjaolu, et politsei- ja piirivalveamet võimaldas pärast 17. novembri keeldumist kaebajal avaliku koosoleku pidamise 2. detsembril 2023.
9. novembril laekus politseile avaliku koosoleku registreerimise teade, mille kohaselt plaaniti 18. novembril korraldada Tartu Raekoja platsil rahumeelset ja rahvusvahelisele õigusele viitava infoga avalikku kogunemist.
Tartu politseijaoskond kaalutles otsuse tegemist, kuid jõudis seisukohale, et ei luba antud avalikku koosolekut korraldada, sest koosolekule võivad ilmuda ka teised kodanikud plakatitega, mis võivad sisaldada agressiooni õigustamist.
In conclusion, the decision of the Tartu Administrative Court to review the complaint regarding the ban on the Palestinian protest is a crucial step in upholding the right to freedom of expression and peaceful assembly. This case is significant in promoting democratic values and ensuring that all voices are heard in Estonia. It is important for the court to carefully consider the legal and human rights implications of the ban and to make a fair and just decision. Ultimately, the outcome of this case will have a profound impact on the protection of fundamental rights and the promotion of a diverse and inclusive society in Estonia.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus