ÜRO merenduse juht: Punast merd vältivad laevad võivad sattuda piraatide kätte | Välismaa

2271534h7c8dt24

Tere tulemast Eestisse! ÜRO merenduse juht hoiatab, et laevad, mis vältivad Punast merd, võivad sattuda piraatide kätte. See on murettekitav teade, mis mõjutab mitte ainult merendussektorit, vaid ka rahvusvahelist kaubandust ning julgeolekut. Eesti, olles mereäärne riik, seisab silmitsi selle probleemiga ning on pühendunud koostööle teiste riikidega selle lahendamisel. Meie pealinn, Tallinn, on üks juhtivaid tehnoloogia- ja innovatsioonikeskusi ning meie mereäärne asukoht muudab meid oluliseks osaks rahvusvahelisest merendus- ja kaubandusmaastikust. Tule avastama meie kaunist ja kultuuririkast riiki ning osaleme üheskoos selle olulise probleemi lahendamises.

Punasel merel liikumise vältimiseks mööda Aafrika rannikut Aasiast Euroopasse suunduvad laevad võivad langeda piraatide ohvriks, hoiatas ÜRO egiidi alla tegutseva Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO) peasekretär Arsenio Dominguez.

Dominguez on juba rääkinud läbi Ida-Aafrikas asuva Somaalia ja Guinea lahe ääres asuvate Lääne-Aafrika riikidega piraatluse kontrolli all hoidmise teemal, kirjutab Financial Times.

Paljud laevandusettevõtted nagu Maersk väldivad Punasel mere ja Suessi kanali kaudu Euroopa ja Aasia vahel liikumist seoses huthi mässuliste rünnakutega kaubalaevadele. Seetõttu liiguvad nende laevad nüüd mööda Ida- ja Lääne-Aafrika rannikut, kus varem on olnud vähem liiklust.

IMO juht hoiatas ühtlasi, et ettevõtetel tasuks naasta aastakümne taguse piraadikriisi aegsete julgeolekumeetmete juurde.

“Nad peaksid olema rohkem kooskõlas sellega, kuidas tegutseti 2008. aastast kuni 2012. aastani Somaalia ranniku lähedal,” ütles ta.

IMO Briti osakond hoiatas samuti jaanuaris India ookeanis tegutsevate piraatide ees. Detsembris kaaperdasid Somaalia piraadid ühe laeva ning püüdsid hõivata ka teist puistlastilaeva enne, kui kohale jõudis India merevägi. Lääne-Aafrikas võtsid piraadid pantvangi ühe laeva meeskonna Ekvatoriaal-Guinea ranniku lähedal.

“Me peame arutelusid, et tõsta teadlikkust Guinea lahe liikmesriikide seas, et nad oleksid teadlikud, et kasvanud liikumisega piirkonnas peaksime vältima uut eskalatsiooni või piraatluse kasvanud juhtumeid,” ütles Dominguez.

Loe rohkem:  Saksamaa lihtsustas kodakondsuse saamise reegleid | Välismaa

Viimati tõusetus Somaalia piraatlus eriti suureks probleemiks 2008. aastast kuni 2012. aastani. Lääne-Aafrika ranniku puhul olid piraatide rünnakud viimati kõige sagedasemad 2018. aastal. Mõlemal puhul lahendati probleem tugevdades turvameetmeid laevadel, kaasa arvatud palkades relvastatud turvamehi. Mõned riigid on samuti hakanud rohkem panustama piraatluse vastu võitlemisse.

Kokkuvõttes näib, et ÜRO merenduse juht on välja toonud olulise probleemi seoses Punase merega ning hoiatanud laevu sealsete piraatide eest. Kuigi see võib kõlada hirmutavalt, on oluline, et laevad ja nende meeskonnad võtaksid seda ohtu tõsiselt ning rakendaksid vajalikke turvameetmeid. Samuti peaks rahvusvaheline kogukond andma oma panuse selles küsimuses, et tagada meresõidu ohutus ja vältida piraatlust. Eesti peaks selles olukorras olema valmis koostööks teiste riikidega ning aitama kaasa meresõidu turvalisuse tagamisele Punase mere piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga