Tallinna Sadama käive langes 117 miljoni euroni | Majandus

2109638h8682t24

Tere tulemast Eestisse! Viimane majanduslik raport paljastas, et Tallinna Sadama käive langes 117 miljoni euroni. See uudis on põhjustanud tõsist muret nii kohalikele elanikele kui ka ettevõtetele. Suurima Eesti sadama käibe langus võib mõjutada riigi majandust ja tulevikuväljavaateid. Kuid kogukonna ühtekuuluvustunne ja pühendumine majanduse taastamisele annavad lootust paremale homsele. Tutvustage ennast elavale ja vastupidavale Eesti kultuurile ning jätkake avastamist selle kauni riigi rikkaliku ajaloo ja loodusliku ilu poolest.

Tallinna Sadama käive langes mullu nelja protsendi võrra 117 miljoni euroni ja kasum 38 protsendi võrra 16 miljoni euroni, selgub ettevõtte möödunud aasta auditeerimata majandustulemustest.

Möödunud aasta tulemusi mõjutas enim Tallinna Sadama kaubamahtude jätkuv langus – need vähenesid 29 protsenti, seda nii Vene-Ukraina sõja kui ka üldise majanduslanguse tõttu.

Müügitulu langes võrreldes 2022. aastaga viie miljoni euro võrra 117 miljoni euroni ja see oli tingitud peamiselt laevatasude, elektrienergia müügi ja kaubatasu tulude vähenemistest. Tululiikidest tõusid enim üleveoteenuste tasu, laeva prahitasu ja reisijatasu tulud. Enim ehk 16 protsenti vähenes laevatasude tulu, mille põhjustasid vähenenud tankerite ja kruiisilaevade külastuste arv.

Reisijate arv kasvas 13 protsenti kaheksa miljonini ja kasv oli eelkõige regulaarliinidel, samas kui kruiisilaevade külastuste arv langes 45 protsenti, kuna piirkonna atraktiivsus on vähenenud seoses geopoliitilise riski ja ka keskkonnanõuetest tuleneva kulude kasvu tõttu.

Intressimäärade tõus suurendas intressikulu vaatamata võlakoormuse vähenemisele, mistõttu puhaskasum langes rohkem kui ärikasum ja EBITDA. Tallinna Sadama korrigeeritud EBITDA oli 49 miljonit eurot.

Investeeringuid tegi ettevõte 21 miljoni euro eest ehk 50 protsenti rohkem kui eelnenud aastal.

Kontserni eelmise aasta kasumiks kujunes 16 miljonit eurot ja see vähenes 9,7 miljoni euro võrra.

Loe rohkem:  Õlitehas valmib vahepeal peatunud ehituse tõttu neli kuud plaanitust hiljem | Majandus

Tallinna Sadama esimees Valdo Kalm ütles, et ajad on keerulised ja liigutud on järjest ühest kriisist teise, kuid ettevõte teenib jätkuvalt korralikku kasumit.

“Hetkel on tugev fookus kulude kokkuhoiul ja samas uute kasvuprojektide ettevalmistamisel ja käivitamisel, nagu meretuuleparkide ja kinnisvaraga seotud arendused. Infrastruktuuri ettevõttena peame olema valmis investeerima majanduse langusfaasis, et olla uue tõusu ajaks valmis vajalikus mahus teenust pakkuma ja kasvama,” lausus Kalm.

Arvestades ettevõtte jätkuvalt tugevat rahavoogu ja dividendipoliitikat, tegi juhatus ettepaneku maksta möödunud aasta eest aktsionäridele dividendi eelneva aastaga samas mahus ehk 0,073 eurot aktsia kohta.

Kokkuvõttes võib öelda, et Tallinna Sadama käibe langus 117 miljoni euroni on selge märk majanduslikust väljakutsest, millega ettevõte seisab silmitsi. Sellele vaatamata on oluline meeles pidada, et majanduslik olukord on pidevas muutumises ning ettevõtted peavad olema valmis kohanema uute oludega. Tallinna Sadama juhtkond peaks jätkama strateegiliste plaanide väljatöötamist ja läbiviimist, et tagada ettevõtte jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime. Selleks on oluline jälgida turuarenguid ning teha vajalikke investeeringuid ja muudatusi, et tagada ettevõtte edu tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga