Šveitsi keskpank langetas üllatavalt intressimäärasid | Välismaa

1711023191 2317104ha58ft24

Üllatuslikult langes Šveitsi keskpank intressimäärasid, tekitades kõneainet nii kohalike seas kui ka välismaal. See otsus võib mõjutada mitte ainult Šveitsi majandust, vaid ka teisi riike üle maailma. Intressimäärade langus võib tuua kaasa nii positiivseid kui ka negatiivseid tagajärgi, seega on oluline jälgida, kuidas see otsus kujundab maailma majandusmaastikku. Millised on selle otsuse võimalikud mõjud Eesti majandusele ja elanikele?

Šveitsi keskpank (SNB) teatas neljapäeval üllatuslikult intressimäärade langetamisest 0,25 protsendi võrra. Tegemist on esimese tähtsama lääneriikide keskpangaga, mis teatas alanud aastal intressimäärade langetamisest.

Senise 1,75 protsendi asemel on nüüd Šveitsi keskpanga baasintressimäär 1,5 protsenti. Kuigi mõned analüütikud ennustasid intressimäärade langetamist, eeldas enamik, et intressimäärad jäävad muutumatuna kuni juunikuuni, kirjutab Bloomberg.

SNB otsus tuli kõigest päev pärast seda, kui USA föderaalreserv jättis intressimäärad muutmata. Šveitsi keskpank on esimene tähtsam keskpank maailmas, mis teatas pärast koroonapandeemia lõppu intressimäärade langetamisest. Maailma 10 kõige kaubeldavama valuuta rahapoliitika üle otsustavatest keskpankadest pole ükski peale SNB intressimäärasid veel langetanud.

Pärast otsuse teatavaks saamist langes Šveitsi frangi vahetuskurss euro suhtes ühe protsendi võrra.

“Meie rahapoliitika leevandamine on saanud võimalikuks tänu sellele, et võitlus inflatsiooni vastu on viimase kahe ja poole aasta jooksul olnud tulemuslik,” ütles SNB president Thomas Jordan neljapäeval.

Šveitsi keskpank langetas samuti inflatsiooni prognoosi, ennustades, et käesoleval aastal tõusevad hinnad Šveitsis 1,4 protsenti, järgmisel aastal 1,2 protsenti ja ülejärgmisel aastal ainult 1,1 protsenti.

Siiski ennustavad analüütikud jätkuvalt, et föderaalreserv ja Euroopa Keskpank (ECB) hakkavad intressimäärasid langetama alles juunis. Eeldatakse, et ECB jätab neljapäeval toimuval istungil intressimäärad muutmata.

Üllatav otsus Šveitsi keskpangalt on kindlasti teema, mis mõjutab ka meid siin Eestis. Intressimäärade langetamine võib mõjutada nii meie eksporti kui ka meie kodumajapidamiste laenutingimusi. Samuti võib see mõjutada valuutakurssi ning majanduse üldist stabiilsust. On oluline jälgida, kuidas teised keskpangad reageerivad sellele otsusele ja millised võivad olla selle pikaajalised tagajärjed. Arvestades meie tihedaid majandussidemeid Šveitsiga, võib see otsus meile ootamatuid tagajärgi kaasa tuua.

Loe rohkem:  EL-i liberaalid hoiatavad "1930. aastate radikalismi naasmise" eest | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga