Stefan Arand enne F1 sarja debüüti: vesi on jääs, trenni teha ei saagi | Veemoto

2250504h8e47t24

Tere tulemast Eestisse! Stefan Arand on tuntud veemoto ekspert, kes on valmis tegema oma debüüdi F1 sarjas. Enne oma suurt võistlust on ta jaganud, kuidas on pidanud treenima jääkülmas vees ning kuidas see on mõjutanud tema ettevalmistust. Tema lugu on inspireeriv ja põnev kõigile spordisõpradele. Arand jagab oma kogemusi ja väljakutseid, millega ta on silmitsi seisnud ning see on tõeliselt haarav lugu, mis annab aimu tema tugevast tahtejõust ja pühendumusest oma unistuste saavutamiseks.

Tänavu esimest korda ringrajapaatide vormel-1 sarjas võistlev eestlane Stefan Arand rääkis ala spetsiifikas Raadio 2 saates “R2 Päev”. Tõsi on, et enne MM-sarjaga liitumist trenni teha ei saa.

Ringrajapaatide võistlus kestab umbes 45-50 minutit. “Formaat on suhteliselt sarnane maapealse vormel-ühega,” võrdles Arand.

“Reedel on tavaliselt vabatrennid, laupäeval kvalifikatsioonipäev. Kolm kvalifikatsiooni, iga kord pudeneb sõitjaid vähemaks. Alguses läheme 20-kesi veele ja lõppkvalifikatsioonis on top kuus.”

Ringrajapaatide kihutamisel on üheks olulisemaks komponendiks arvestamine lainetusega. “Kui vihma sajab, siis ikka natuke segab, aga kõige rohkem muudab meie elus laine,” lausus Arand.

“Laine võib tulla sekundiga. Piisab, kui paari kilomeetri kaugusel on mingi suur kaubalaev ja siis suured-pikad lained on meil mingi hetk trassi peal. Lainetus võib muutuda murdosa sekunditega ja sa pead kogu aeg olema hästi valvas.”

Samas saab paadipiloot abi kõrvalt. “Mind ikkagi tavaliselt aitab meeskond, kes on kalda peal. Eelkõige mu isa, kes on mul raadiomees. Meie ütleme, et ta on minu silmad ja kõrvad kõigele, mis on selja taga,” selgitas Arand.

“Nähtavus on suhteliselt limiteeritud. 30-sentimeetrine ava, kust mina näen välja ja kaks pisikest peeglit. Kõik, mis minu selja taga toimub, räägib mu isa – kes kust tuleb ja kui kiirelt ja nii edasi.”

Loe rohkem:  F1-debüüdiks valmistuv Arand ei pruugi saada võimalust masinat testida | Veemoto

Kuidas Arandil tänavusel hooajal minema hakkab, on hetkel raske öelda. “Minu jaoks on tegemist uue klassiga. Ta on sarnane vormel-kahega, aga kiirused on palju suuremad ja nii edasi,” lausus eestlane.

“Paat on enam-vähem sarnane, aga mingid nüansid on jälle erinevad. Esimeste etappide tulemusi mõjutab natuke – eks me kõik näe, et Eestis ja [võistkonna kodumaal] Rootsis on vesi jääs -, siis trenni ei saagi enne etappi teha.”

Algselt pidi hooaja avaetapp toimuma veebruari viimasel nädalalõpul, aga nüüd lükati seda edasi. Praeguse plaani kohaselt peaks Arand F1 sarjas debüteerima 1.-3. märtsil Indoneesias.

Kokkuvõttes võib öelda, et Stefan Arand on enne oma F1 sarja debüüti veemotospordis teinud suurepärast tööd. Ta on näidanud hindamatut pühendumist ja sihikindlust oma treeningutel, isegi kui olud on olnud karmid. Arand on tõestanud, et ta suudab hakkama saada ka kõige ekstreemsemates tingimustes ning ta on valmis astuma F1 sarja väljakutsetele. Eesti spordiüldsus ootab põnevusega, mis toob tulevik Arandile ja loodame, et ta suudab oma potentsiaali täielikult realiseerida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga