Sõrskõi teatas venelaste välja tõrjumisest Orlivkast | Välismaa

1709192474 2286441h08fbt24

Tervist! Täna räägime Sõrskõi tähtsas uudisest, kus teatati venelaste välja tõrjumisest Orlivkast. See sündmus on kajastust leidnud üle kogu maailma ja mõjutanud oluliselt meie riigi ajalugu. Venelaste lahkumine Orlivkast on suur samm Eesti iseseisvuse tugevdamise suunas ning see näitab, et meie rahvas seisab kindlalt oma maa ja rahvuse eest. Olles osa sellest ajaloolisest hetkest, on oluline mõista selle tähtsust meie riigi ja rahva jaoks ning jälgida edasisi arenguid selle sündmuse ümber.

Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Venemaa väed liiguvad Avdijivka suunal edasi. Ukraina õhujõud teatasid neljapäeval, et riigi väed tulistasid alla veel ühe Venemaa sõjalennuki Su-34.

Oluline neljapäeval, 29. veebruaril kell 12.46:

– Vene väed liiguvad Avdijivka suunal edasi;

– Ukraina tulistas alla veel ühe Vene sõjalennuki Su-34;

– Sõrskõi teatas venelaste välja tõrjumisest Orlivkast;

– Budanovi sõnul ei nõustu Ukraina kunagi sõja niiöelda külmutamisega.

Sõrskõi teatas venelaste välja tõrjumisest Orlivkast

Avdijivka ja Zaporižžja suunal, kus Vene okupandid jätkavad pealetungi, on olukord eriti pingeline, samas tõrjusid Ukraina kaitsejõud vaenlase välja Orlivka eeslinnast, ütles Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Oleksander Sõrskõi neljapäeval.

“Vaenlane jätkab pealetungi rindejoone mitmel suunal. Eriti pingeline olukord on kujunenud Avdijivka ja Zaporižžja suunal, kus Vene ründeüksused üritavad murda läbi meie väe kaitsest ja vallutada Tonenket, Orlivkat, Semenivkat, Berdõtšit, Krasnohorivkat,” kirjutas ta Facebookis, kommenteerides oma käiku vaenutegevuse piirkonda okupeeritud Donetski oblastis.

Tema sõnul jätkuvad rasked lahingud ka Verbove ja Robotõne kandis, kus vaenlane üritab kontrolli tagasi saada.

Ülemjuhataja märkis, et töö käigus avastati mõne väejuhi valearvestusi olukorra kontrollimisel ja vastase hindamisel, mis mõjutasid kaitse püsikindlust mõnel suunal, sest “lahingu edukus oleneb planeerimise kvaliteedist ja sellest, kui edukalt alluvad juhi plaani ellu viivad”.

Loe rohkem:  Tucker Carlson kavatseb Putinit Moskvas intervjueerida | Välismaa

Sõrskõi rakendas kohapeal kõik meetmed olukorra parandamiseks, eraldades täiendavat laskemoona ja ainelisi vahendeid ning reserve.

Ta tõi esile ka 3. üksikründe- ja 25. üksikdessantbrigaadi sõjaväelaste kangelaslikkust, kes tõrjusid Orlivka äärelinna läbimurdnud vaenlase välja.

Ukraina tulistas alla veel ühe Vene sõjalennuki Su-34

Ukraina õhujõud teatasid neljapäeval, et riigi väed tulistasid alla veel ühe Venemaa sõjalennuki Su-34. Venemaa on viimase 10 päeva jooksul kaotanud juba seitse Su-34 sõjalennukit, vahendas The Kyiv Independent. 

Su-34 on suhteliselt moodne Venemaa hävitaja-pommitaja, mis võeti teenistusse 2014. aastal.

Vene väed liiguvad Avdijivka suunal edasi

Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Venemaa väed liiguvad Avdijivka suunal edasi. 

Seda kinnitavad ka 28. veebruaril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid. Vene väed tungisid edasi Orlivka ja Stepove lähistel. Vene sõjablogijad väidavad veel, et Orlivkas käivad juba ägedad lahingud.

Ukraina Tauria vägede pressiesindaja Dmõtro Lõhhovõi teatas juba 27. veebruaril, et riigi väed pidid ägedate lahingute järel Stepovest lahkuma. Lahingud käivad veel Berdõtši, Pervomaiske ja Tonenke lähistel. 

Lõhhovõi teatas samuti 28. veebruaril, et Ukraina väed võtsid sisse kaitsepositsioonid Tonenke-Orlivka-Berdõtši liinil. Piirkonna maastik soosib seal pigem kaitsvat poolt. 

Budanovi sõnul ei nõustu Ukraina kunagi sõja niiöelda külmutamisega

Sõja niiöelda külmutamine Venemaaga tähendab Ukraina alade okupeerimise tunnustamist ja seetõttu ei astu Ukraina kunagi sellist sammu, vahendas uudisteagentuur UNIAN kolmapäeval kaitseministeeriumi luurepeavalitsuse juhi kindralleitnant Kõrõlo Budanovi sõnu.

Budanov rõhutas seda intervjuus meediakanalile CBC News.

Samas tunnistas Budanov, et Venemaa suutis kuidagi hankida salajase informatsiooni Ukraina vastupealetungiplaanide kohta.

“Ma ei ütle rohkem kui president. Oleme saanud näiteks teavet ja ka tõendeid selle kohta, et plaanid said Venemaale teatavaks. See on tõsine probleem ja me võtame kasutusele meetmed,” lubas Budanov.

Loe rohkem:  Reuters: Biden kutsus kongressi üles heaks kiitma F-16 lennukite müüki Türgile | Välismaa

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas varem sel nädalal uue vasturünnakuplaani olemasolust, kuid võimaliku lekkimise ohu tõttu selle üksikasju ei avalikustata.

“Kõik ei lähe plaanipäraselt, kõik ei sõltu meist endist. Mõni asi sõltub meist, mõni meie partneritest, nii et mõnikord teatud protsessid viibivad. Peaasi, et oleks vasturünnaku plaan ja see plaan on olemas,” ütles Zelenski pühapäeval pressikonverentsil.

Samas ütles riigipea, et üksikasju ta avaldada ei saa, sest mida vähem inimesi Ukraina väe plaanidest teab, seda kiiremini tuleb võit .

“Ütlen teile ausalt: meie eelmise sügise vasturünnaku plaan oli Kremli laual enne vasturünnaku algust,” sõnas Zelenski.

Sõrskõi teatas venelaste välja tõrjumisest Orlivkast on oluline sündmus, mis näitab Eesti järjekindlat pühendumust oma julgeoleku tagamisele ning kaitsevõimekusele. Välja tõrjutud venelaste kohalolek piirkonnas oli potentsiaalne oht riigi julgeolekule ning olukorra lahendamine demonstreerib Eesti valmisolekut võtta meetmeid oma territooriumi kaitsmiseks. See näitab ka meie partnerluse tugevust NATO ja teiste liitlastega, kes toetasid meid selles protsessis. Kõik see kokku rõhutab, et Eesti seisab kindlalt oma õiguste ja väärtuste eest ning on valmis ka tulevikus vastu astuma väljakutsetele, mis võivad tema julgeolekut ähvardada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga