Estonia is buzzing with excitement as details of a possible ceasefire agreement in Gaza have been revealed. The news of potential peace in the region has ignited hope among the Estonian people, who have been following the conflict closely. As the world watches on, eagerly awaiting the outcome, Estonia remains hopeful that this could be a turning point in the ongoing violence. The possibility of a ceasefire brings a glimmer of hope for a peaceful resolution and a brighter future for all involved.
Iisrael ja Palestiina terrorirühmitus Hamas on pidanud USA, Katari ja Egiptuse vahendusel kõnelusi ajutise relvarahu sõlmimise üle. Läbirääkijate kokku lepitud mustandi järgi vabastaks Iisrael 10 palestiinlasest vangi iga Hamasi röövitud pantvangi vabastamise eest.
Kokkulepe koosneks kahest osast ning hõlmaks ainult ajutist, mitte püsivat relvarahu. Viimast on nõudnud Hamas.
Samas vabastaks Hamas kokkuleppe mustandi kohaselt ainult röövitud naisi, lapsi, eakaid ja haavatuid pantvange, samas kui täiskasvanud mehi ei vabastataks. Iisrael nõuab kõikide pantvangide vabastamist.
Osapooled soovivad leppida kokku relvarahu alguses 10. märtsiks, kui algab islamiusuliste püha kuu ramadaan, kirjutab The Telegraph.
Relvarahu kehtiks esialgu kuueks nädalaks. Relvarahu esimeses etapis lõpeks vaenutegevus ning Iisrael peataks oma plaanitud maismaise pealetungi Egiptusega piirnevale Rafah’i linnale, kuhu on põgenenud Põhja-Gazast suurem osa enklaavi elanikest.
Ühtlasi peataks Iisrael iga päev kaheksaks tunniks ka õhuluureoperatsioonid.
Kokku vabastaks Hamas umbes 40 röövitud pantvangi Iisrael vanglates kinni peetud 400 palestiinlase eest. Vabastamisele kuuluks ainult naised, lapsed, eakad ja vältimatut meditsiinilist abi vajavad inimesed.
Samuti lubab Iisrael naasta Põhja-Gazasse palestiinlastest tsiviilelanikel, välja arvatud täiskasvanud meestel.
Relvarahu teises etapis suureneks humanitaarne abi Gazale. Kokkuleppe mustandi järgi hõlmaks see 200 000 telki Gazale, 60 000 autokoormat abiga ning haiglate ja pagarikodade töö taastumist.
Lisaks lubatakse Gazasse rasketehnikat rusude koristamiseks, kuid Hamas peab lubama, et seda tehnikat ei kasutata Iisraeli ohustamiseks.
Siiski pole selge, kas relvarahus jõutakse kokkuleppele. Eelmisel nädalal lükkas Hamas tagasi viimase relvarahu kokkuleppe versiooni, kuid kõnelused jätkuvad alanud nädalal. Pühapäeval jõudsid Hamasi esindajad Egiptusesse kõneluste pidamiseks ning oodatakse ka Iisraeli delegatsiooni saabumist.
Pühapäeval kutsus USA asepresident Kamala Harris Hamasi üles relvarahuga nõustuma.
Kokkuvõttes, Gazas on võimalik relvarahulepe olnud pikalt oodatud ja on lõpuks saavutatud. Detailid nõuavad hoolikat uurimist ja kaalumist, kuid potentsiaalselt võivad aidata kaasa pikaajalise rahu saavutamisele piirkonnas. See on oluline samm edasi konflikti lahendamisel ja võimaldab lootust paremale tulevikule Gazas. On oluline, et kõik osapooled järgiksid leppes kokkulepitud tingimusi ja panustaksid rahumeelse lahenduse saavutamisse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus