Saksamaa tõusis maailma suuruselt kolmandaks majanduseks | Välismaa

2260482hef3at24

Tere tulemast Eestisse! Saksamaa hiljutine tõus maailma suuruselt kolmandaks majanduseks on tekitanud suurt elevust üle kogu maailma. See on märkimisväärne saavutus ühele Euroopa Liidu juhtivale riigile ning mõjutab kindlasti ka meie siinseid majandussuhteid. Saksamaa kõrgelt arenenud tööstus, tugev eksport ja innovaatiline tehnoloogia on jätnud oma jälje maailma majandusareenile. See uudis toob kaasa mitmeid võimalusi nii Eesti ettevõtetele kui ka majandusele tervikuna. Oleme põnevil sellest uuest arengust ning ootame huviga tulevikusündmusi, mis kahtlemata mõjutavad ka meid siin Eestis.

Saksamaa majandus osutus eelmisel aastal Jaapani omast suuremaks ning tõusis kolmandale kohale maailma riikide pingereas, põhjuseks on Jaapani majandusraskused ja jeeni vahetuskursi langus dollari suhtes. Saksa majandus oli viimati maailmas suuruselt kolmas 2007. aastal.

Jaapani majandus langes neljandas kvartalis 0,4 protsenti, kuigi analüütikud ennustasid 1,1-protsendilist majanduskasvu. Lisaks sellele langes kolmandas kvartalis Jaapani majandus 3,3 protsenti. Samas 2023. aastal tervikuna kasvas Jaapani majandus 1,9 protsenti.

See-eest koges Saksamaa eelmisel aastal majanduslangust, kokku vähenes Saksamaa majandus 2023. aastal reaalhindades 0,3 protsenti. Saksamaa föderaalne statistikaamet (Destatis) tõi majanduslanguse põhjustena välja kasvanud intressimäärasid ja nõrgenenud sise- ja välisnõudlust.

Siiski osutus Saksamaa majandus eelmisel aastal dollarites väljendatuna Jaapani omast suuremaks. Saksamaa nominaalne sisemajanduse koguprodukt (SKP) võrdus eelmisel aastal 4,46 triljoni dollariga, samas kui Jaapani majanduse suuruseks oli ainult 4,21 triljonit dollarit.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ennustas juba oktoobris, et Saksamaa majandus osutub Jaapani omast 2023. aastal suuremaks, mille peamiseks põhjuseks on jeeni vahetuskursi märkimisväärne langus dollari suhtes.

Yeeni käekäiku mõjutab oluliselt Jaapani keskpanga rahapoliitika: Jaapan on ainus riik maailmas, kus on siiamaale negatiivsed baasintressimäärad. Samal ajal on USA-s föderaalreservi baasintressimääraks 5,25 kuni 5,5 protsenti. Intressimäärade erinevus mõjutab valuutakursi.

Loe rohkem:  Läti alustas Venemaa kodanike väljasaatmist | Välismaa

“[Jaapani keskpank] loobub tõenäoliselt negatiivsest intressimäärast aprillis,” ütles Nikkei Asiale Jaapani ökonomist Yoshiki Shinke. Samas lisas ta, et Jaapani majanduse nõrkus seab küsimärgi alla edasisi intressimäärade tõuse pärast aprilli.

Pikaajaline majanduskasvu trend on Jaapanis samuti halvem kui Saksamaal, mille põhjuseks on Jaapani majanduse madalam tootlikkus. Saksamaal 2000. aastatel läbiviidud tööturureformid tõstsid tootlikkust ning parandasid ettevõtete konkurentsivõimet, kuigi viimasel ajal kahjustavad Saksamaa konkurentsivõimet tõusnud energiakandjate hinnad.

Kuigi Saksamaa on kaua olnud Euroopa suurim majandus, oli see viimati maailmas suuruselt kolmas 2007. aastal. Hiljem tuli alguses Saksamaal ja seejärel Jaapanil loovutada koha maailma majanduste pingereas Hiinale, mis on praegu maailma suuruselt teine majandus USA järel.

Saksamaa tõusmine maailma suuruselt kolmandaks majanduseks on oluline saavutus nii riigile endale kui ka kogu Euroopa Liidule. See näitab nende püsivat majanduskasvu ja innovatsioonipotentsiaali ning tugevdab nende mõju maailmamajanduses. Samuti võib see avada uusi võimalusi majandusliku koostöö ja investeeringute jaoks teiste riikidega, sealhulgas Eestiga. Saksamaa edu mõjutab kindlasti ka meie piirkonna majandust ja kaubandust ning pakub uusi võimalusi koostööks ja partnerluseks. On oluline jälgida nende arenguid ja õppida nende kogemustest, et ka meie saaksime paraneda ja kasvada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga