Rootsi sõdurid ootavad, mida toob kaasa NATO-ga liitumine | Välismaa

2281119hd7c8t24

Rootsi sõdurid seisavad valvel, ootuses ja põnevuses, sest NATO-ga liitumine on nende jaoks lähemal kui kunagi varem. See otsus mõjutab mitte ainult rootslaste julgeolekut, vaid ka kogu piirkonna stabiilsust. Rootsi saab NATO liikmeks, avades uued võimalused ja väljakutsed nende sõduritele. Küsimused ringi lendavad nagu haldjad, nende ootus on läbilõikav. Kas see uus liitumine toob kaasa rohkem koostööd või pingelisemat suhet? Üks on kindel – Rootsi sõdurid on valmis kõigele, mis tuleb.

Rootsi sõdurite sõnul mõjutab NATO-ga liitumine kõige rohkem välismissioonidel käivaid ning välisriikide armeedega koostööd tegevaid üksusi.

Rootsi Kuninglik Kaardivägi on peamiselt Stockholmis tegutsev rügement, mille koosseisu kuuluvad ka Rootsi sõjaväepolitsei ja sõjaväeluure. Kaardiväelaste sõnul Rootsi NATO-ga liitumine nende elu väga ei muuda, küll aga on see oluline pidevalt välismissioonidel käivate ning välisriikide armeedega koostööd tegevate üksuste jaoks.

“Suured muutused on toimunud väga lühikese aja jooksul. On selge, et sõjaline strateegiline olukord on muutunud mitu korda. Kõigepealt kaitse sissetungi eest külma sõja ajal, seejärel rahvusvaheliste missioonide ajajärk ning nüüd taas tegelik riigikaitse. Aga seekord liidu liikmena. Need on tõesti suured muutused,” ütles Rootsi Kuningliku Kaardiväe pataljoni asekomandör major Stefan Appel.

Rootsi koostöö NATO-ga on viimastel aastakümnetel pidevalt kasvanud, seepärast ei tulnud kaardiväelastele üllatusena Rootsi otsus Venemaa Ukrainas peetava agressioonisõja valguses neutraliteedist loobuda ja NATO-ga ühineda. Rootsi sõjaväelaste sõnul on kaitsekoostööd teiste riikidega ja tegevust Läänemere ümbruses NATO liikmena palju lihtsam plaanida.

“Vägev, et see protsess on nüüd lõpule on jõudnud! See on miski, millega oleme juba mõnda aega seotud olnud. On huvitav, milliseid muutusi see meie jaoks tegelikult kaasa toob,” ütles Rootsi Kuningliku Kaardiväe rühmajuht Alexander Lantz.

Loe rohkem:  Saksa töösturite juht: Scholzi energeetikapoliitika on toksiline | Välismaa

Rootsi sõdurid võtavad vastu NATO-ga liitumist avatud meelega, kuid kahtlustega. Nad ootavad paremat koostööd teiste liikmesriikidega ning loodavad suurendada oma kaitsevõimet ja julgeolekut. NATO-ga liitumine on suur samm Eesti kaitsepoliitika tugevdamise suunas ja seda hinnatakse ka rahvusvaheliselt. Rootsi sõdurid on valmis uuteks väljakutseteks ja koostööks NATO-ga ning loodavad, et see toob kaasa rohkem ressursse ja kaitsevõimet meie piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga