Rootsi politsei saab voli Gucci pesapallimütsiga inimesi läbi otsida | Välismaa

2250525h003ct24

Tere tulemast Eestisse! Viimaseid uudiseid Rootsi politsei volituste kohta Gucci pesapallimütsiga inimeste läbiotsimisel põhjustavad kindlasti elevust nii kohalike kui ka väliskülastajate seas. See kuum teema on võtnud meedia ja avalikkuse tähelepanu enda alla ning pakub palju diskussiooniainet. Rootsi politsei uued volitused ja meetmed on kindlasti olulised teemad, mis puudutavad mitte ainult Rootsi, vaid ka kogu maailma. Oleme huvitatud kuulma teie arvamust selle teema kohta ning ootame põnevat ja mõtlemapanevat vestlust.

Rootsi valitsus ütles neljapäeval, et tahab luua teatud tsoonid, kus politseil on voli inimesi jõukude moe-eelistuste põhjal läbi otsida, isegi kui neid üheski kindlas kuriteos ei kahtlustata. Politsei saab seetõttu voli Gucci pesapallimütsiga inimesi läbi otsida.

Rootsi on viimastel aastatel tõsises hädas jõuguvägivallaga, mille taga on uimastituru pärast võistlevad jõugud, kelle tegevust saadavad pea iganädalaseks muutunud pommiplahvatused ja tulistamised.

“Sugugi mitte kõik võlts-Gucci pesapallimütsi kandvad inimesed ei ole jõugukurjategijad, aga paljud jõugukurjategijad kannavad võltsi-Gucci pesapallimütsi,” ütles liberaalide politseiküsimuste kõneisik Martin Melin.

Peaminister Ulf Kristerssoni moderaatide koalitsioonivalitsuse esitatud eelnõu kohaselt moodustaks politsei eritsoonid, kus on lubatud inimesi ja autosid läbi otsida, ilma et neid ametlikult kuriteos kahtlustataks.

Justiitsminister Gunnar Strömmer ütles ajakirjanikele, et ehkki ametlikku kahtlustust ei ole vaja, viiakse sekkumist läbi vastavalt politsei kogemustest lähtuvale “ohuprofiilile”.

Läbi otsitakse näiteks inimesi, kes on olnud varem seotud tõsiste vägivallakuritegudega “või kui inimene on teatud viisil riides või käitub erinevalt”. Läbi võib otsida ka lapsi, ütles Strömmer.

Siiski ei tohi läbiotsimise aluseks kunagi olla inimese rahvus, rõhutas Strömmer.

Politsei loob tsooni tõsise tulistamis- või pommiplahvatusohuga kohta ning see võib kesta maksimaalselt kaks nädalat.

Loe rohkem:  Soomes algavad presidendivalimised | Välismaa

Valitsuse ametnikud märkisid pressikonverentsil, et surmaga lõppenud tulistamiste arv on kümne aastaga kolmekordistunud ja 2023. aastal oli rekordarv pommiplahvatusi.

Politseistatistika põhjal teatati mullu 363 tulistamisest, milles sai surma 53 inimest, ja 149 pommiplahvatusest.

Eritsoonide ja läbiotsimise ettepanek, mis valitsuse sõnul jõustub loodetavasti 28. märtsil, on Rootsis tekitanud vastuolusid, sest rikub kriitikute sõnul õigusriigi põhimõtteid ja võib viia politseipoolse diskrimineerimiseni.

Valitsus ütles, et võttis eeskuju Taanist, kus politsei on tsoone kasutanud juba kakskümmend aastat.

Kokkuvõttes näitab Rootsi politsei uus volitus Gucci pesapallimütsiga inimeste läbiotsimiseks nende pühendumist turvalisuse tagamisele. Kuigi see võib tekitada muret privaatsuse rikkumise pärast, tasub meeles pidada, et sellised meetmed võivad aidata ennetada kuritegevust ja kaitsta kodanike turvalisust. Oluline on järgida õiguslikke ja eetilisi piiranguid ning tagada, et inimeste põhiõigusi kaitstakse. Selle otsuse tulemusel võib oodata muutust politsei tegevuses ning kodanikel tasub olla teadlikud uutest volitustest ja nende tagajärgedest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga