Rootsi Demokraadid ähvardasid Fideszi ühinemise korral ECR-st lahkuda | Välismaa

2251899h3248t24

Tere tulemast! Täna räägime Rootsi Demokraatide ähvardusest lahkuda Fideszi ühinemise korral Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioonist. See võib viia oluliste muutusteni Euroopa Parlamendis ning mõjutada ka Eesti poliitikat. Kas see otsus toob kaasa uusi liitumisi või vastuseisu teiste Euroopa Liidu liikmesriikide poolt? See on teema, mis puudutab meid kõiki ning nõuab põhjalikku arutelu ja analüüsi. Oleme täna siin, et tuua Teieni kõige kaasahaaravamad uudised ja arvamused selle kohta.

Meedias levivad väited, et pärast Euroopa Parlamendi valimisi ühinevad Ungari võimupartei Fidesz saadikud Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooniga. See plaan ei meeldi aga Rootsi Demokraatidele ja partei võib Fideszi ühinemise korral ECR-st lahkuda.

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Viktor Orban ja tema partei  Fidesz tekitab erimeelsusi ka Euroopa parempopulistide ridades. Rootsi Demokraatide tähtis eurosaadik Charlie Weimers kirjutas reedel, et ta võib oma saadikud ECR-i fraktsioonist ära viia, kui sellega peaksid liituma Fideszi saadikud, vahendas Politico. 

Orban on ise avalikult avaldanud soovi liituda ECR-i fraktsiooniga. Seal fraktsioonis mängivad esimest viiulit Giorgia Meloni juhitud Itaalia vennad ning Poolas hiljuti opositsiooni jäänud Õiguse ja Õigluse partei (PiS).

Poola endine peaminister Mateusz Morawiecki on vihjanud, et võib Fideszi fraktsiooni vastu võtta. Melonist on aga saamas ühenduslüli Budapesti ja Brüsseli vahel. 

Rootsi Demokraadid muretsevad nüüd, et Fidesz võibki fraktsiooniga liituda. Rootsi Demokraadid aga tahavad, et ECR jääks Moskva-kriitiliseks fraktsiooniks, mis toetab Atlandi-ülest liitu. 

Kui ECR seisab häälekalt Ukraina toetamise eest, siis Orban on varem blokeerinud Ukraina abistamist Euroopa Liidu tasemel. Ungari venitab veel ka Rootsi NATO-liikmesusega.

Ka Läti eurosaadik Roberts Zile ütles, et kui Orbani saadikud peaksidki ühinema, siis Fidesz peab muutma oma praegust seisukohta Venemaa agressiooni suhtes. Melonile lojaalsed saadikud on samas öelnud, et otsus Fideszi liitumise osas tuleks teha alles pärast juunis toimuvaid valimisi. 

Loe rohkem:  ERR Arbilis: Eesti sõdurid turvavad sõjalisi nõunikke ja annavad ka ise nõu | Välismaa

Euroopa Parlamendis on praegu 12 Fideszi saadikut, need saadikud ei kuulu praegu ühtegi fraktsiooni. Varem kuulusid Fideszi saadikud EPP fraktsiooni, kuid pidid sealt 2021. aastal lahkuma. 

Kokkuvõttes näitab Rootsi Demokraatide ähvardus Fideszi ühinemise korral ECR-st lahkuda, et erakondade vahelised suhted Euroopa Parlamendis on pingelised. See näitab ka seda, kuidas erinevad erakonnad seisavad vastamisi erinevate poliitiliste vaadetega ning kuidas ühe erakonna astumine teise erakonna ridadesse võib kaasa tuua sügavaid lahkhelisid ja tüli. See tõstatab küsimusi ka Euroopa poliitika ühtsusest ning tulevikust, kui erinevad vaated ja arusaamad kohtuvad ühises poliitilises ruumis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga