Ringkonnakohus mõistis Tederi, Korbi ja Keskerakonna Porto Franco kaasuses süüdi | Eesti

1677064heb63t24

Eesti ringkonnakohus mõistis Tederi, Korbi ja Keskerakonna süüdi Porto Franco kaasuses, mis on tekitanud suurt poleemikat üle kogu riigi. Skandaalse kinnisvaraprojekti varjatud tagamaid uurides leidis kohus süüdistatavad süüdi pettuses ning ebaseaduslikus tegevuses. See otsus on pannud paljud mõtlema korruptsiooni ja altkäemaksu ulatusest Eestis ning tõstnud esile vajaduse tugevama seadusliku järelevalve järele. Porto Franco juhtum on sügavalt juurdunud Eesti poliitilises maastikus ja selle tagajärjed ulatuvad kaugemale kui vaid üksikisikute karistamine.

Tallinna ringkonnakohus tühistas Harju maakohtu varasema õigeksmõistva otsuse ja tegi uue otsuse, millega tunnistas Hillar Tederi, Keskerakonna endise peasekretäri Mihhail Korbi ja Keskerakonna mõjuvõimuga kauplemises süüdi.

Kohus mõistis Tederile karistuseks aasta ja viis kuud vangistust. Kohus määras, et mõistetud vangistust ei pöörata täielikult täitmisele, kui Hillar Teder ei pane kaheaastase katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.

Korbile mõistis kohus karistuseks aasta ja kaks kuud vangistust, mida ei pöörata täielikult täitmisele kui Mihhail Korb ei pane kaheaastase katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.

Keskerakond mõistis kohus rahalise karistuse 750 000 eurot. Kohus suurendas uue kuriteo eest mõistetud karistust eelmise 5. septembri 2019 Harju maakohtu poolt mõistetud karistuse ärakandmata osa võrra, s.o 250 000 euro võrra. Seega sai Keskerakond liitkaristuseks miljon eurot.

Ringkonnakohus leidis, et tõendatud on mõjuvõimuga kauplemise kokkulepe 9. veebruaril 2020. Seejuures oli mõjuvõimuga kauplemise kokkulepe piisavalt konkretiseeritud, st tegu, mida oodati, oli kindlaks määratud ning tegemist ei olnud mingi abstraktse kokkuleppega.

Kohus leidis, et Tederi poolt kohtumisel pakutud annetus Keskerakonnale oli vastuteene Korbi poolt Tederile lubatud linnapea mõjutamise eest. Ka oli Mihhail Korb väljendanud nn. annetuse vastuvõtmist sel eesmärgil. Seega olid pooled vähemalt üldjoontes kokku leppinud, kuidas ja millise eesmärgi nimel tuleb kellelgi tegutsema hakata, seisab kohtuotsuses.

Loe rohkem:  Hanah Lahe: Ukraina tuleb üles ehitada roheliselt | Eesti

Ringkonnakohus on teinud otsuse ning mõistnud Tederi, Korbi ja Keskerakonna süüdi Port Franco ehitusega seotud korruptsioonis. See on oluline samm võitluses korruptsiooni vastu Eestis ning näitab, et õiglus võidutseb lõpuks alati. Sellised kohtuotsused panevad aluse ausale ja läbipaistvale ärikeskkonnale ning annavad lootust, et sellised juhtumid ei jää karistuseta. Loodame, et see juhtum saab olema õppetunniks teistele ning aitab vähendada korruptsiooni levikut nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga