Riisalo soovib 200 miljoni euroga e-riiki arendada | Eesti

1707153251 2245776h3ce0t24

Tere tulemast! Riisalo, Eesti e-valitsuse minister, soovib investeerida 200 miljonit eurot e-riigi arendamisse, mis muudaks meie elu veelgi kaasaegsemaks ja efektiivsemaks. Eesmärgiks on digitaliseerida veelgi rohkem avalikke teenuseid ning luua uuenduslikke lahendusi, mis muudaksid kodanike ja ettevõtete elu lihtsamaks. See investeering tähendab suurt sammu edasi, kuna Eesti on juba tuntud oma juhtiva e-valitsemise süsteemi poolest maailmas. Olles digitaalselt edumeelne riik, jätkab Eesti oma visiooni e-valitsemise valdkonnas ning pürgib veelgi kõrgematele tasemetele.

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo tahab Eesti e-riigi lähiaastail järgmisele tasemele viia, kasutades selleks 200 miljonit eurot laenuraha. Tulevikus oleks siis näiteks abiellumine, lahutus, lasteaiakoha leidmine ja arvete maksmine vaid mõne hiirekliki või ekraanipuute kaugusel.

Erakonna Eesti 200 poolt riigikogu valimistel uue käibeväljendina lendu lastud “personaalne riik” on lühidalt öeldes platvorm, mis koondab inimese jaoks kokku vajalikud igapäevased teenused.  

“Näiteks kolimine, mis inimestel aeg-ajalt ees seisab. See on rida juriidilisi toiminguid, kinnisvaratehinguid, aga samal ajal on erasektoril võimalik sinna juurde pakkuda kõike seda, mis sul vajalik on,” rääkis majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo (Eesti 200) “Aktuaalsele kaamerale”.

Kui tulevikus peaksid platvormile koonduma ka olmetegevused nagu telefoniarvete maksmine või vaba lasteaiakoha leidmine, siis täna on selles juba loodud mitmed võimalused, nagu abielu või lapse sünni registreerimine.

“Tegelikult eesti.ee kui riigiportaal on juba toimiv ja see on tegelikult saanud uue näo juba. Teiseks me arendame ka riiklikku mobiilirakendust. Me näeme, et sellisteks keskseteks kanaliteks on eesti.ee ja riiklik mobiilirakendus, aga siiski kuna tehnoloogia areneb nii kiiresti, siis me näeme seda, et kanalite esituskiht võib ajas muutuda. Et võib-olla meie lapsed juba enam ei kasuta mobiilirakendust, selleks võib olla hoopis mingi kolmas lahendus,” ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) personaalriigi osakonna juhataja Taavi Ploompuu.

Loe rohkem:  Eesti ajalehtede trükiarv kahanes aastaga | Eesti

Sellise mastaapse süsteemi loomine nõuab ka muudatusi seadustes.

“Vajadusel me saame ära teha ka kõik juriidilised tehingud. See on ka üks meie eesmärk, milleks on nüüd ka seadusemuudatus ette valmistatud: me legaliseerime dokumendid ka mobiiltelefonis. Nii et loodetavasti kui riigikogu oma töötempot tõstab sellel poolaastal, siis suveks, kui me M-riigi äpi lansseerime, on seal juba võimalus kasutada kõiki oma isikut tõendavaid dokumente mobiilis,” ütles Riisalo.

Lisaks on vaja veelgi rohkem tegeleda kasutajate privaatsuse tagamisega.

“Tuleviku vaates ma näeksin seda, et meil kõik teenused tulevad kaasa sellise infoga, et milliseid andmeid kasutati, mis otstarbel ja kust neid päriti. Et lihtsalt anda inimesele selline usaldusväärne info kohe edasi, miks talle mingisuguseid teenuseid pakuti ja kust need andmed on tulnud. Ja loomulikult tegelikult seesama, et kui inimene ei soovi saada personaliseeritud või proaktiivseid teenuseid, siis peab tal alati olema võimalus ka anda sellest teada ja siis ei pärita tema andmeid andmekogudest,” selgitas Ploompuu.

Niinimetatud personaalse riigi arendamine võib maksma minna umbes 200 miljonit eurot, milleks minister Riisalo peab vajalikuks laenu võtmist.

In conclusion, the ambitious plan proposed by Riisalo to develop Estonia into a world-leading digital society with a 200 million euro investment is an exciting and forward-thinking initiative. The investment in e-governance, digital infrastructure, and cybersecurity can pave the way for Estonia to further solidify its position as a pioneer in the digital world. This bold vision demonstrates Estonia’s commitment to innovation and progress, and if successfully implemented, it can have far-reaching benefits for the country and its citizens. It will be interesting to see how this plan unfolds and how it will shape the future of Estonia.

Loe rohkem:  Tuisu tõttu valitsevad üle Eesti keerulised liiklusolud | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga