Viimastel aegadel on tekkinud tõsine mure seoses PPA kopterite kiirabilendude võimaliku keelamisega Eestis. Riigikogu on kiirelt sisse seadmas muudatusi, et tagada kopterite jätkuv kasutamine kiirabiteenuste osutamisel. See on oluline samm Eesti elanike ohutuse tagamiseks ja kiire meditsiinilise abi kättesaadavuse tagamiseks kogu riigis. Sellised muudatused näitavad riigi pühendumust inimeste heaolule ning võimalusel ära hoida võimalikke terviseriske ja õnnetusi.
Riigikogu asus kiirkorras seadusi muutma, sest on reaalne oht, et Euroopa Lennuohutusamet keelab piirivalvekopteritel kiirabilendude tegemise. Esimest korda andis Euroopa Lennuohutusamet probleemidest teada juba aastaid tagasi.
Seriaalidest tuttavaid kiirabikoptereid Eestis pole ja haigeid lennutatakse piirivalvekopteritega. Lennunduses kehtivad aga karmid reeglid ja neid järgitakse hoolega. Nii tekkis mullu olukord, kus Euroopa Lennuohutusamet ähvardas koptereid lennukeeluga, sest Eestis olid asjad korda ajamata.
“Riik ei olnud deklareerinud, kas ta soovib järgida politsei- ja korrakaitseülesannete täitmisel tsiviillennunduse reegleid ja kas ta soovib nendes reeglites teha möönduseid,” ütles PPA piirivalve juht Veiko Kommusaar.
“Uue eelnõuga, mis nüüd riigikogus on tänaseks läbinud teise lugemise ja loodetavasti läheb lähitulevikus ka kolmandale, on sätestatud, et korrakaitseüksuste vaatest, eelkõige politsei- ja piirivalveameti perspektiivist, politsei- ja piirivalveamet selle seaduse kohaselt järgib – me järgisime neid ka varem –, aga nüüd järgime seaduse täpsusega või seaduses kirja pandud reeglite järgi, et õhusõidukit hallatakse ja vallatakse ja remonditakse ja parandatakse tsiviilnõuete reeglite järgi. Neile rakenduvad kõik need nõuded, tsiviillennunduses kehtivad reeglid ja nende tööde jaoks, mida politsei- ja piirivalveamet teeb alates piiri valvamisest, seirelendudest, korrakaitseülesannetest, neile rakenduvad erimäärusega erinõuded,” selgitas Kommusaar.
Et Eestis pole kõik paberid korras, andis Euroopa Lennuohutusamet teada esimest korda juba üheksa aastat tagasi. Eelmisel aastal aga pandi Eesti fakti ette, et kui aprilliks pole asjad korras, võivad kopterid jääda lennuloata. Novembri lõpus algatatud eelnõu peaks seaduseks saama uuel nädalal.
“Kui me üldse räägime kiirabilendudest, siis põhimure on, et me täna ei saa seda teenust, mida maksumaksja tegelikult peaks saama. /…/ Politsei ja piirivalve lennusalk täidab ju väga erinevaid ülesandeid, ja kui nüüd on, oletame, üks väljakutse kuhugi õnnetuskohta, aga need teised ülesanded võtavad ju selle aja ära, ei jõuta piisavalt kiiresti sündmuspaigale,” kommenteeris riigikogu liige Toomas Uibo.
Kuna PPA kopterid igal pool maanduda ei saa, siis Uibo hinnangul oleks mõistlik, kui kiirabilende teeks spetsiaalsed kopterid. Nende ostmist kaalus valitsus ka paari aasta eest, kuid praeguseks on sellest loobutud.
“Meil see lendamise vajadus on seni olnud suhteliselt väike – ligikaudu me räägime 100 patsienti aastas – ja lennutundide arv on nii tagasihoidlik, et ükski piloot ei saa kvalifikatsiooni hoida või ära elada ainult kiirabikopteri lende tehes,” rääkis terviseminister Riina Sikkut.
Praegu suudavad PPA kopterid startida 15 minuti jooksul kella 9 kuni 21, ööpäevaringne kiire reageerimise võimekus tekib kõigi eelduste kohaselt alles 2025. aasta suvel.
Lõplikult on oluline, et Riigikogu teeb seaduste muudatusi, et vältida PPA kopterite kiirabilendude keelamist Eestis. Kiirabiteenuse kättesaadavus ja efektiivsus on elulise tähtsusega ning kopterid on tihtipeale ainus võimalus kiiresti ja ohutult abivajajate juurde jõuda. On oluline, et seadused toetaksid kiirabiteenuste arendamist ja paraneksid, mitte ei takistaks seda. Riigikogu otsus on oluline samm tagamaks, et kõik Eesti elanikud saavad vajadusel kiiret ja oskuslikku abi.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus