Tere tulemast Tallinna, Eesti pealinna, kus riigiasutused seisavad silmitsi probleemiga – nende hoonetele ei leita ostjaid. See on tekitanud muret ning juhtinud tähelepanu kinnisvaraturu kitsaskohtadele. Olles rikkaliku ajalooga linn, kus kohtuvad ajalooline arhitektuur ja kaasaegne elustiil, on see probleem tekitanud arutelu selle üle, kuidas säilitada linna kultuuripärandit samal ajal, kui arendatakse edasi kaasaegseid lahendusi. Loodame, et saate meiega liituda ja arutleda selle üle, kuidas lahendada see probleem, mis puudutab meie pealinna südant.
Hiljuti nurjus teistkordselt kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) enampakkumine, kus müüdi Narva maanteel asuvat endist reservohvitseride kogu maja. Riigi Kinnisvara AS-il (RKAS) pole aga õnnestunud maha müüa Liivalaia tänaval asuvat endist kohtumaja.
Kaitseminister Hanno Pevkur tunnistas jaanuari viimase päeva käskkirjaga Narva maantee 8 hoone müügi nurjunuks. Tegu oli teise katsega hoonet maha müüa.
Esimene enampakkumine nurjus mullu suvel, toona tõi kaitseministeerium põhjuseks vähese huvi “etteantud tingimuste raames”.
RKIK-i pressiesindaja Andri Maimets ütles ERR-ile, et huvi on hoone vastu tegelikult suur, kuid nende nõutavat alghinda pole keegi siiski veel olnud nõus maksma.
“Hoonega on tutvumas käinud kümneid ettevõtteid ja isikuid, kuid tõsi, reaalselt alghinda ületavate ostupakkumisteni ei ole siiski jõutud,” ütles ta.
Esimesel enampakkumisel oli hoone hind veidi üle miljoni euro, selle määramisel lähtuti hindamisest. Kuivõrd riigivaraseadus lubab teistkordsel avalikul enampakkumisel hinda langetada, oli nüüd alghind 990 000 eurot.
Kas hoonele korraldatakse ka kolmas enampakkumine või tehakse sellega midagi muud, otsustatakse lähiajal, ütles Maimets.
Müüki pandi hoone mullu seetõttu, et see seisis tühjana ja vajadust selle järele polnud. Varem on Narva mnt 8 hoones tegutsenud ka kaitseväe peastaap ja reservohvitseride kogu.
Liivalaia kohtuhoone ootab detailplaneeringut, enne uuesti müüki ei panda
Mullu suvel juhtus sama lugu ka Liivalaia tänaval asuva endise kohtuhoonega, mille enampakkumisele ei laekunud ühtki pakkumust. Selle müügiga tegeleb RKAS.
Toona pakkusid ERR-iga rääkinud eksperdid, et enampakkumise alghind (4,5 miljonit eurot) oli liiga kõrge ning alghind oleks võinud olla pigem 3 ja 3,5 miljoni vahel. Lahe Kinnisvara vanempartner ja kutseline hindaja Virgo Laansoo märkis, et Eestis on taolise arendusprojekti jaoks võimekus viiel kuni kümnel arendajal, kuid alghind ei vastanud nende nägemusele.
Teiseks oluliseks põhjuseks märkisid eksperdid detailplaneeringu puudumise ning selle, et detailplaneeringut on menetletud juba 2016. aastast.
Nüüd ootabki RKAS, et Tallinn detailplaneeringu kinnitaks, enne hoonet ja kinnistut uuesti müüki ei panda. Lisaks oodatakse, et linn kinnitaks ka teede- ja tehnovõrkude lepingu.
Teine punkt tähendab, et müügiga peab väheke ootama, sest Tallinnal on kavas Liivalaia tänav täielikult rekonstrueerida ning linnavalitsusest on ERR-ile öeldud, et projekteerimisega kavatsetakse tänavu alustada. See võib aga aega võtta tavapärasest rohkem, sest linnavalitsusel on plaanis senisest põhjalikumalt kaasata projekteerimisse kohalikud elanikud ja nende arvamused. Seega ei valmi projekt kindlasti tänavu.
RKAS-ist öeldi ERR-ile, et mõned arendajad on vahepeal endise kohtumaja vastu huvi tundnud, kuid ootavad samuti detailplaneeringu kinnitamist.
Kuni uue omaniku leidmiseni on hoone konserveeritud ja mingeid tegevusi seal ei toimu, lisati RKAS-ist.
Hiljuti pani RKAS müüki ka Toompuiestee alguses asuva endise patendiameti maja. Hoone alghind on 2,3 miljonit eurot ning enampakkumise tähtaeg on 29. veebruar. Tegu on kolmekorruselise hoonega, mis on ehitatud 20. sajandi alguses, paarkümmend aastat hiljem ehitati hoonele kolmas korrus.
Riigiasutused on üleüldse hooga kinnisvara müüma hakanud. Kolmapäeval teatas haridus- ja teadusministeerium, et korraldab avaliku enampakkumise Kloogaranna noortelaagri kompleksi müümiseks. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 28. veebruar.
Noortelaagri kompleksi kuulub kolm kinnistut, mida võõrandatakse enampakkumisel üksikobjektidena. Kolme kinnistu alghind kokku on 732 000 eurot.
Ministeeriumi sõnul pandi nende haldusalas olev kompleks müüki, sest kompleksi investeerimisvajadust arvestades ei ole selle pidamine ministeeriumile mõistlik.
Kokkuvõtteks võib öelda, et riigiasutused seisavad probleemi ees, kuna neil ei õnnestu leida ostjaid oma Tallinna hoonetele. See seab kahtluse alla nende vara väärtuse ning tekitab küsimusi nende võimekuse kohta vara müümiseks ja haldamiseks. Oluline on leida lahendus sellele olukorrale, et tagada riigiasutuste hoonete efektiivne kasutamine ja võimalikult suur kasu riigile. Samuti tuleks kaaluda alternatiivseid võimalusi, kuidas neid hooneid kasutada või müüa, et mitte jätta vara tühjalt seisma ja väärtust kaotama.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus