Presidendi teenetemärgi pälvisid ka kümned kultuuritegelased | kultuur

2248527h63b8t24

Tänavu Vabariigi aastapäeva eel anti välja presidendi teenetemärgid, mille pälvisid mitmed silmapaistvad kultuuritegelased. See on suur au kogu Eesti kultuurile ning tunnustus nende pühendunud tööle ja panusele. Need teenetemärgid tunnustavad nende loovust, loovust ja kirega pühendumist oma kunstile. Kümned kultuuritegelased üle kogu riigi said selle tähtsa tunnustuse, mis tõstab esile Eesti rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit. See on suurepärane näide sellest, kuidas kultuur mängib olulist rolli meie ühiskonnas ja kuidas kultuuritegelaste töö on oluline meie rahvuskultuuri säilitamiseks ja edendamiseks.

Kolmapäeval kuulutas president Alar Karis välja tänavused riigi teenetemärkide laureaadid. Kokku 151 inimese hulgas, kes teenetemärgi pälvisid, oli ka kümneid kultuuritegelasi.

President tunnustas muusikaõpetajaid, dirigente, lauljad ja heliloominguga tegelevaid inimesi. Teenetemärgi saavad Eesti Rahvusmeeskoori juht, dirigent Mikk Üleoja; Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA kontsertmeister Meeli Ots, kes on pühendanud oma elu noorte muusikute toetamisele; ansamblitest Jäääär, Lindpriid ja Pantokraator tuntud muusik ja laulukirjutaja Jaan Sööt; Kose muusikakooli asutaja ja viiuliõpetaja ning rahvamuusikapidudel viiulikooride liigijuht ja assistent Juta Helilaid; pärimusmuusika valdkonna eestkõneleja, pärimusmuusika õppelaagri Eesti ETNO ellukutsuja, rahvamuusik ja õpetaja Krista Sildoja; muusikaõpetaja, laulja ja muusikapedagoog Kare Kauks ning saksofonist, akordionist, ansamblijuht ja jazzmuusik Raivo Tafenau.

Teenetemärgiga pärjati ka näitlejat, lavakooli õppejõudu, suurepärast lavavõitluse õpetajat Indrek Sammulit ning Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi teadurit ja õppejõudu, rahvakunstiseltsi Leigarid kunstilist juhti Sille Kapper-Tiislerit

Alar Karis tänas ka mitmeid kunstis ja arhitektuuris tegutsevaid inimesi. Teenetemärgi saavad väljapaistev keraamik ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Ingrid Allik; 1990ndate algusest oluliselt Eesti visuaalkultuuri mõjutanud fotokunstnik Toomas Volkmann; Eesti illustratsioonikunsti tipptegija, akvarellist ja graafik Regina Lukk-Toompere; hinnatud arhitekt Marika Lõoke ning sisearhitekt Maile Grünberg, kelle tuntumate projektide hulgas on ka näiteks Tallinna Lennujaama algne siseilme.

Loe rohkem:  Jaanus Samma: kunst innustab vaatama ajalugu uue nurga alt | Kultuur

Teenetemärgi pälvisid ka luuletaja ja tõlkija, Eesti mõtteloo ja Avatud Eesti raamatu sarja toimetaja Katre Runnel (Ligi) ja bioloogiharidusega loodusainete kooliõpikute toimetaja ja tunnustatud tõlkija Kalle Hein, kes on tõlkinud nii maailmaklassikat, kaasaegseid autoreid kui ka teatritekste peamiselt inglise ja saksa keelest.

Kohaliku kultuurielu edendajatest pälvivad teenetemärgi Lääne-Virumaa kunsti- ja kultuuriaktivist ning eesti keele õpetaja Raivo Riim; Kohtla-Järve ja Jõhvi kultuurielu edendaja Anne Uttendorf; Mustvee kultuurielu rikastaja ja Jõgevamaa kultuurisündmuste korraldaja Laidi Zalekešina; Pallase traditsioonide hoidja ja mitmekülgne kultuuriloolane Ernst (Enn) Lillemets ning Viljandimaa kultuurielu edendaja Anneli Kundla. Meie pärandi talletamise eest saavad teenetemärgi ligi pool sajandit Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogus töötanud Merike Kiipus; Eesti Muuseumiühingu juhatuse liige ja Virumaa muuseumide teadusdirektor ning muuseumikaardi käivitamise eestvedaja Inge Laurik-Teder; Hiiumaa ajaloo ja omakultuuri uurija Helgi Põllo; Eesti Rahvusraamatukogu pikaaegne juht Janne Andresoo; samuti Saaremaa rahvakultuuri hoidja ja arendaja Krista Lember.

In conclusion, the awarding of the Presidential Order of Merit to dozens of cultural figures in Estonia is a fitting recognition of their contributions to the nation’s arts and cultural landscape. These individuals have enriched our society with their creativity, talent, and dedication, and their achievements deserve to be celebrated. The diversity of the recipients highlights the breadth and depth of Estonia’s cultural scene, and serves as an inspiration for future generations of artists and cultural professionals. This honor not only acknowledges the hard work and commitment of the recipients, but also reinforces the importance of culture in shaping our national identity.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga