Portugali president nimetas peaministriks valimised võitnud Luis Montenegro | Välismaa

2316615he8a5t24

Estonia was recently abuzz with the news that the President of Portugal has appointed Luis Montenegro as the new Prime Minister after his victory in the elections. This decision has sparked curiosity and interest in the political landscape of Portugal and its impact on the international stage. As Estonia continues to closely monitor the developments in Portugal, it is evident that Montenegro’s leadership will have far-reaching implications for the country and beyond. Stay tuned as we delve deeper into the implications of this appointment and its significance for both Portugal and the global community.

Portugali president Marcelo Rebelo de Sousa nimetas riigi uueks peaministriks 10. märtsil toimunud valimised võitnud Luis Montenegro, teatas kolmapäeva hilisõhtul pressiteates presidendikantselei.

Montenegro paremtsentristlik Demokraatlik Allianss (AD) võitis 10. märtsil parlamendivalimised. Montenegro vahetab välja senise sotsialistist valitsusjuhi Antonio Costa.

Lõplike valimistulemuste põhjal sai AD 28,9 protsenti antud häältest ja 80 parlamendikohta, millest 230-kohalises parlamendis enamuseks ei piisa.

Senine valitsuserakond Sotsialistlik Partei (PS) tuli 78 kohaga teiseks. 

AD vajaks isegi väikse ärisõbraliku Liberaalse Algatuse (IL) erakonna toetuse korral parlamendis 116-kohalise enamuse saavutamiseks lisatoetust parempopulistlikult parteilt Chega, mille toetus kasvas hüppeliselt. Chega sai valimistel lausa 50 kohta senise 12 asemel.

Montenegro on välistanud koalitsiooni Chegaga ja öelnud, et moodustab vähemusvalitsuse.

Chega esimees Andre Ventura hoiatab poliitilise ebastabiilsuse eest, kui teda koalitsiooni ei võeta.

Chega nõuab karmimaid meetmeid korruptsioonivastases võitluses, rangemat kontrolli immigratsiooni üle ning keemilist kastreerimist mõnede seksuaalkuritegude puhul.

De Sousa kuulutas valimised välja pärast seda, kui sotsialistist peaminister Costa astus novembris ootamatult tagasi, kui politsei hakkas uurima mõjuvõimuga kauplemist, mis hõlmas läbiotsimist ka peaministri ametlikus elukohas ja tema personaliülema vahistamist. Kuigi Costat ennast üheski kuriteos ei süüdistatud, siis otsustas ta ametist tagasi astuda ning valimistel mitte enam kandideerida.

Loe rohkem:  Borrell: Läänekallas on kahe riigi lahenduse tegelik takistus | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Portugali presidendi otsus nimetada peaministriks valimised võitnud Luis Montenegro on suur sündmus nii Portugali kui ka rahvusvahelises poliitikas. Montenegro on näidanud end tugeva liidrina ning tema valimine peaministriks võib tuua kaasa olulisi muutusi Portugali poliitilises maastikus. See samm võib mõjutada ka Portugali ja teiste riikide vahelisi suhteid ning kujundada Euroopa Liidu tulevikku. On huvitav näha, kuidas Montenegro juhtimisel areneb Portugali poliitika ja kuidas see mõjutab rahvusvahelist poliitikat tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga