Poola valitsus kutsus tagasi üle 50 saadiku üle kogu maailma | Välismaa

2308650hf11et24

Poola valitsus on teinud radikaalse otsuse kutsuda tagasi üle 50 saadiku üle kogu maailma. See samm on tekitanud rahvusvahelises poliitikas suurt segadust ja küsimusi. Mis võis olla põhjus selliseks ootamatuks käiguks? Kas see on seotud rahvusvaheliste suhete pingete või lihtsalt siseprobleemidega Poolas? See sündmus paneb meid küsima, millist mõju see avaldab Poola ja teiste riikide suhetele ning kuidas see kajastub globaalsetes poliitilistes arengutes.

Uus Poola tsentristlik valitsus kutsus tagasi üle 50 saadiku, kes määrati ametisse konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) partei kaheksa aasta kestnud võimuperioodi ajal.

“Valitsus usub, et hädavajalik Poola saadikute väljavahetamine aitab vastata keerulistele väljakutsetele, millega seisab silmitsi Poola välispoliitika, paremal ja professionaalsemal moel,” teatas kolmapäeval Poola välisministeerium.

Poola peaminister Donald Tusk kiitis muudatuse heaks. Kokku kutsub valitsus tagasi üle 50 saadiku ning veel mitu saadikukandidatuuri võetakse tagasi, kirjutab Politico.

Teisipäeval teatas Tusk, et tema ja Poola välisminister Radoslaw Sikorski esitavad Poola presidendile Andrzej Dudale palve teha muudatused enamikes Poola saatkondades.

“Igal juhul toimub väga suur muutus saatkondades,” ütles Tusk.

Poola peaminister lisas, et tegemist pole kättemaksuga, vaid eesmärgiks on “panna kokku Poola riigile lojaalne meeskond”.

Detsembris ametisse astunuduus euroopameelne Poola valitsus lubas valimiste eel pöörata tagasi eelmise konservatiivse valitsuse mitmed vastuolulised reformid justiitsvaldkonnas ning parandada suhted Brüsseliga. Euroopa Komisjon vabastas hiljuti osa Poolale mõeldud, kuid varem õigusriigi põhimõtte rikkumise tõttu külmutatud Euroopa Liidu struktuurifondide rahastusest.

Endisest PiS-i liikmest Duda on olnud kriitiline uue valitsuse reformide suhtes, mis hõlmasid muuhulgas seniste avalik-õigusliku meedia juhtide vallandamist ning eelmise valitsuse poolt ametisse nimetatud ametnike lahtilaskmist.

Siiski reisisid Tusk ja Duda koos teisipäeval Washingtoni, kus nad arutasid Euroopa julgeolekut ja Ukraina abistamist USA presidendi Joe Bideniga.

Loe rohkem:  Novaja Gazeta peatoimetaja sai sõjaväe diskrediteerimise eest trahvi | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Poola valitsuse otsus kutsuda tagasi üle 50 saadiku üle maailma on tekitanud palju segadust ja pole saanud positiivset tagasisidet rahvusvaheliselt. See samm näitab pingelist olukorda, milles Poola praegu riigina asub ning võib mõjutada negatiivselt nende suhteid teiste riikidega. Rahvusvaheline kogukond jälgib hoolikalt, kuidas olukord edasi areneb ning jätkab Poola poliitilise stabiilsuse jälgimist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga