Poola valitsus kutsus kogu maailmast tagasi üle 50 saadiku | Välismaa

2308650hf11et24

Poola valitsuse ootamatu otsus kutsuda tagasi üle 50 saadiku kogu maailmast on tekitanud rahvusvahelisel tasandil suurt segadust ja spekulatsioone. See samm on tekitanud küsimusi poliitiliste suhete, diplomaatia ning riikidevaheliste suhete stabiilsuse kohta. Poola valitsuse motiveerimine sellise sammu tegemiseks jätab paljud küsima, mis võib olla tagamaa sellisele drastilisele poliitilisele manöövrile. Kuidas see mõjutab Poola välissuhteid ja üleilmset diplomaatiat, jääb hetkel veel selgusetuks.

Uus Poola tsentristlik valitsus kutsus tagasi üle 50 saadiku, kes määrati ametisse konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) partei kaheksa aasta kestnud võimuperioodi ajal.

“Valitsus usub, et hädavajalik Poola saadikute väljavahetamine aitab vastata keerulistele väljakutsetele, millega seisab silmitsi Poola välispoliitika, paremal ja professionaalsemal moel,” teatas kolmapäeval Poola välisministeerium.

Poola peaminister Donald Tusk kiitis muudatuse heaks. Kokku kutsub valitsus tagasi üle 50 saadiku ning veel mitu saadikukandidatuuri võetakse tagasi, kirjutab Politico.

Teisipäeval teatas Tusk, et tema ja Poola välisminister Radoslaw Sikorski esitavad Poola presidendile Andrzej Dudale palve teha muudatused enamikus Poola saatkondades.

“Igal juhul toimub väga suur muutus saatkondades,” ütles Tusk.

Poola peaminister lisas, et tegemist pole kättemaksuga, vaid eesmärgiks on “panna kokku Poola riigile lojaalne meeskond”.

Detsembris ametisse astunud uus euroopameelne Poola valitsus lubas valimiste eel pöörata tagasi eelmise konservatiivse valitsuse mitmed vastuolulised reformid justiitsvaldkonnas ning parandada suhted Brüsseliga. Euroopa Komisjon vabastas hiljuti osa Poolale mõeldud, kuid varem õigusriigi põhimõtte rikkumise tõttu külmutatud Euroopa Liidu struktuurifondide rahastusest.

Endisest PiS-i liikmest Duda on olnud kriitiline uue valitsuse reformide suhtes, mis hõlmasid muuhulgas seniste avaõigusliku meedia juhtide vallandamist ning eelmise valitsuse poolt ametisse nimetatud ametnike lahtilaskmist.

Siiski reisisid Tusk ja Duda koos teisipäeval Washingtoni, kus nad arutasid Euroopa julgeolekut ja Ukraina abistamist USA presidendi Joe Bideniga.

Loe rohkem:  Ukraina teatel on Venemaa sõja jooksul kaotanud üle 400 000 sõduri | Välismaa

Eestis oleme jälginud Poola valitsuse otsust kutsuda tagasi üle 50 saadiku üle maailma mureliku tähelepanuga. See samm on tekitanud palju küsimusi ja spekulatsioone, kuid samas näitab ka seda, kui keerulised ja pingelised võivad olla rahvusvahelised suhted. Loodame, et Poola valitsus suudab olukorra kiiresti lahendada ja säilitada head suhted teiste riikidega. Samuti tuletab see meile meelde, kui tähtis on dialoog ja mõistmine rahvusvahelistes suhetes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga