Poola valitsuse otsus kärpida keskkoolide õppekavasid viiendiku võrra on tekitanud palju poleemikat ja muret nii õpetajate kui ka õpilaste seas. Selline drastiline samm võib mõjutada oluliselt hariduse kvaliteeti ja õpilaste tulevikuväljavaateid. See on tekitanud ka küsimusi ja vastasseise ühiskonnas, kus haridus on alati olnud prioriteet. Poola valitsus peab nüüdseks tõsiselt kaaluma, kas sellised kärped on tõesti vajalikud ja kas need toovad kaasa soovitud muutused haridussüsteemis.
Poola valitsus kavatseb kärpida koolides õpetatavate ainete ja materjali mahtu viiendiku võrra. Poola konservatiivne opositsioon kritiseerib valitsuse kavatsust vähendada ajaloo ja kirjanduse tundide mahtu.
Poola haridusminister Barbara Nowacka ütles Myslowice linnas asuvat kooli külastades, et ta peab arutelusid ekspertidega selle üle, kuidas parimal viisil kärpida õppekavade mahtu. Õppimine uute õppekavade järgi algab kõikides Poola keskkoolides juba 1. septembril, kirjutab The Guardian.
“[Kärbe] võimaldab õpetajatel ja õpilastel läbida materjali rahulikumalt ja põhjalikumalt, mis tagab tõhusama hariduse,” ütles Mowacka juhitud ministeerium.
Ometi on ajaloo ja kirjanduse tundide õppematerjali kärpimine osutunud vastuoluliseks. Opositsioonilise Õiguse ja Õigluse (PiS) partei erilise kriitika alla sattus valitsuse plaan eemaldada Poola päritolu paavsti Johannes Paulus II kirjatükid kohustusliku kirjanduse nimekirjast. Samuti tuleb Poola keskkooliõpilastel lugeda tulevikus rahvuslikku eepost Pan Tadeusz ainult osaliselt, mitte täies mahus.
Haridusvaldkond on ainult üks paljudest, kus Poola peaministri Donald Tuski juhitud tsentristlik valitsus tegeleb kuni eelmise aasta detsembrini võimul kaheksa aastat olnud PiS-i poliitikate tagasipööramisega.
Viimati muudeti Poola üldhariduskoolide õppekavad just 2017. aastal PiS-i poolt. Toona vähendas valitsus Vana-Kreeka ja Vana-Rooma, holokausti ja Poola Euroopa Liiduga ühinemise teemade õppeks eraldatud tundide arvu, suurendades samas Poola kuningakodade ja paavst Johannes Paulus II eluloo käsitlemiseks mõeldud õppetundide arvu.
Poola valitsuse plaan kärpida keskkoolide õppekavasid viiendiku võrra on tekitanud palju vastukaja nii kodus kui ka välismaal. See otsus võib mõjutada tuhandeid õpilasi ja õpetajaid ning võib vähendada haridusstandardit riigis. On oluline jälgida, kuidas need muudatused mõjutavad Poola haridussüsteemi tervikuna ning kas need meetmed tõepoolest aitavad parandada hariduskvaliteeti. Rahvusvaheline kogukond peaks jälgima hoolikalt, kuidas Poola valitsus oma hariduspoliitikat kujundab ja milliseid tagajärgi see kaasa toob.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus