Põllumajandus-ja turismisektor on asunud hooajatöötajaid otsima | Majandus

2309103hd6dct24

Estonia’s agriculture and tourism sectors are booming, with business owners eagerly seeking seasonal workers to meet the increasing demand. The picturesque landscapes and vibrant culture of Estonia make it a popular destination for tourists, while its fertile soil supports a thriving agricultural industry. As the sectors continue to grow, the need for seasonal workers has become more critical than ever. Join the workforce in Estonia and experience a unique blend of agriculture and tourism like never before.

Põllumajandus-ja turismisektor on asunud hooajatöötajate otsingule. Töötukassa loodab, et see leevendab mõnevõrra koondamistest tingitud tööpuudust. Ettevõtjad nii optimistlikud pole, öeldes et kõik sõltub piirkonnast ja sellest, mis valdkonnast inimesed tulevad.

Taime ja istikuäris tegutseval Juhani Puukoolil on tootmisüksused üle Eesti ning aastaringselt on seal tööl umbes 90 inimest. Algavaks hooajaks on juurde vaja 60 töölist. Töökäte leidmiseks kasutatakse erinevaid tööportaale, renditööjõudu kui ka suust-suhu liikuvat sõna, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Plantex AS operatiivjuht Oliver Kütsen ütles, et nende juurde tulevad ukrainlased, kes teevad igasuguseid töid, mis nad leiavad ja lisaks ka aiandushuvilised. “Eestis on neid hästi palju. Ja siis ongi need välja kujunenud inimesed juba, kes iga suvi tulevad meie juurde tagasi, päris uusi inimesi leida on suhteliselt keeruline,” ütles Kütsen.

Kuigi veebruaris oli Eestis üle 56 000 töötu, siis Kütseni sõnul sõltub tööliste leidmine väga palju piirkonnast ja sellest, millisest sektorist inimesed tulevad.

“Ida-Virumaal on uute tööliste leidmine läinud tõesti väga hästi ja sujuvalt, ilma sisuliselt töökuulutust üles panemata, aga muudes piirkondades midagi väga kerget ei ole,” sõnas Kütsen.

Tartumaal Nõo vallas asuvas Eesti Maasika talus kasvatatakse marju 32 hektaril ning tipphooajaks on sinna vaja 80 töölist. Alates koroonakriisist on seal üle elatud mitu tööjõukriisi. Et riske hajutada otsitakse töölisi nüüd erinevatest kanalitest.

Loe rohkem:  Taasiseseisvumise järel loodud Tartu fond jagab endiselt eluasemelaene | Majandus

“On ukrainlased, on malevlased sellel aastal jälle tulemas, on GoWorkabiti kaudu lepingud ja võimalik, et mingil määral ka renditööjõudu. Püüame hästi hajutada,” lausus Eesti Maasika talu perenaine Helen Kaskema.

Ka Kaskema on vabaks jäänud tööjõu osas äraootaval seisukohal, kuna valdavalt on seal inimesed teistest sektoristest ning ootused palgale ja tööiseloomule erinevad sellest, mida on pakkuda aianduses.

“Eks me elame siin sellises parajas surves, et ühelt poolt on ka surve palgakasvuks väga tugev, et kuivõrd me suudame siis nende inimeste, kes on töötuks jäänud, palgasoove rahuldada. Teiselt poolt on surve jaehindadele ehk siis meie toodangu hindadele,” ütles ta.

Tööjõu otsinguga on alustanud ka turismiettevõtted, kes valdavalt panustavad noortele ja neile, kes otsivadki hooaja tööd. Eesti Maanteemuuseum alustab oma hooaega sel aastal 27. aprillil ning juurde on neil vaja 15-20 inimest, keda otsitakse läbi oma kanalite ja kampaaniate.

“Meil on hästi palju koolinoori, see tähendab, et me eelkõige eelistame neid, kes on 18 täis, et on siis 11. või 12. klass ja siis on ports inimesi, kes otsivadki hooajatööd,” rääkis Eesti Maanteemuuseumi külastusvaldkonna juht Liina Nurmine.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Eesti põllumajandus- ja turismisektoris otsitakse hoogustunud hooaega arvestades innukalt hooajatöötajaid. See näitab sektorite kasvavat aktiivsust ja vajadust lisatööjõu järele. Hooajaliste töötajate leidmine aitab kindlustada sektorite sujuvat toimimist ning vastata nõudlusele. Samuti pakub see võimalusi inimestele, kes soovivad ajutiselt töötada ja kogeda uusi kogemusi. Üldiselt on hooajatöötajate värbamine positiivne märk sektorite arengust ja võimalustest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga