Politico: Venemaa kasutas EL-i imbumiseks Serbiast pärit agenti | Välismaa

1304735hf13ct24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Venemaa sekkumisest Euroopa Liidu siseasjadesse on tõstatanud meie riigis palju küsimusi ja muret. Hiljutine paljastus, et Venemaa kasutas Serbiast pärit agenti EL-i imbumiseks, on tekitanud suurt pahameelt ja ebakindlust meie rahva seas. Oma geograafilise asukoha tõttu oleme sageli Venemaa surve all ning seisame kindlalt Euroopa Liidu väärtuste ja solidaarsuse eest. Olles väike, kuid tugev riik, peame jääma valvsaks ja ühtseks, et kaitsta oma demokraatiat ja iseseisvust.

Veebiväljaanne Politico vahendas lääneriikide luureinformatsiooni, mille kohaselt Venemaa luure kasutas Euroopa Liidu (EL) institutsioonidesse sisse imbumiseks Serbiast pärit mõjuagenti. See agent aitas siis levitada Venemaa-meelseid jutupunkte.

Politico kirjutab, et veel 2023. aasta oktoobris kohtus Serbia kodanik Novica Antic Euroopa ametnike ja Euroopa Parlamendi liikmetega. Need kohtumised toimusid Brüsselis. Dokumentide kohaselt tegi Antic siis koostööd Venemaa julgeolekuteenistusega, vahendas Politico. 

Nende saadikute hulka kuulusid Saksa roheliste parlamendisaadik Viola von Cramon-Taubadel, Itaaliast pärit ja sotsialistide ja demokraatide (S&D) fraktsiooni liige Alessandra Moretti ning Slovakiast pärit Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni liige Vladimir Bilčik. Pole andmeid selle kohta, mis viitaksid, et need saadikud teadsid Antici sidemetest FSB-ga, vahendas Politico. 

Moretti, Bilčik, ja von Cramon-Taubadel ei vastanud Politico kommentaaritaotlustele.

Serbia sõjaväelaste ametiühingu juht Antic kohtus veel ka ametiühingute EUROMIL ja EPSU esindajatega, mis esindavad  Euroopa Liidu relvajõudude ja avalike teenistuste töötajaid.

EPSU ametnik kommenteeris Anticiga kohtumist. 

“Tema ametiühingu delegatsioon viibis oktoobris Brüsselis, kus nad kohtusid mitme Euroopa Parlamendi liikmega ja kõik oli läbipaistev. Ainus teema oli ametiühingutega seotud õigused,” rääkis ametnik. 

Politico käsutuses oleva informatsiooni kohaselt on Antic FSB mõjuagent. Ta teeb tihedat koostööd FSB kaastöötaja Vjatšeslav Kalininiga, kes on Venemaa kodanik ning veebiväljaande Veteran News peatoimetaja. See väljaanne teeb koostööd FSB ja teiste Vene julgeolekuorganitega. 

Loe rohkem:  Hiina peaministri sõnul kasvas majandus eelmisel aastal 5,2 protsenti | Välismaa

Lääneriikide luurebriifing toob eelkõige välja Antici tegevuse, märgitakse siiski, et Kalinin värbas veel ka teisi inimesi. Pole teada, keda ta värbas ja millistes riikides ta veel tegutses. 

Antic kasutab ära ka oma positsiooni, et kritiseerida Serbia presidenti ja riigi relvajõudude kõrgemaid ohvitsere. Politico kirjutab, et Kalinin kutsus Antici Venemaale ning ta kohtus aastatel 2019-2020 kõrgete Vene sõjaväeametnikega. 

Kokkuvõtvalt on selge, et Venemaa kasutab erinevaid meetodeid ja agente, et imbumiseks Euroopa Liitu. Serbiast pärit agenti kasutamine selleks otstarbeks näitab Venemaa püüdlusi laiendada oma mõju ja kahjustada EL-i ühtsust. See paneb suure surve EL-i ja selle liikmesriikidele ning näitab vajadust tugevdada oma kaitsemeetmeid välisriikide mõjutuste vastu. Tulevikus tuleb olla ettevaatlikum ja valvas, et kaitsta EL-i ja selle väärtusi välise sekkumise eest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga