Poisid saavad nüüdsest tasuta HPV vastu vaktsineerida | Eesti

2008526hfefft24

Tere tulemast Eestisse! Suur uudis tervisehoiu valdkonnas – alates sellest aastast on kõik poisid saanud võimaluse vaktsineerida end inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu tasuta. See vaktsiin on oluline ennetav meede, mis aitab kaitsta noori mehi erinevate vähivormide, sealhulgas suguelundite vähi eest. See on suurepärane võimalus tagada tervem tulevik meie noortele ja vähendada HPV-ga seotud terviseriske. Tutvuge lähemalt selle vaktsineerimisvõimalusega ja kutsuge oma poegi sellest kasu saama!

Kui varem said HPV vastu tasuta vaktsineerida ainult tüdrukud vanuses 12-14 aastat, siis veebruarist alates saavad vaktsineerida kõik koolilapsed vanuses 12-18.

HPV on inimese papilloomiviirus (ingl. Human Papillomavirus), millel on mitu alaliiki. See võib tekitada pahaloomulisi kasvajaid. Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku juht Kristjan Pomm rääkis, et tasuta vaktsineerimise võimaldamine nii poistele kui ka tüdrukutele selle viiruse vastu on väga oluline ja vajalik samm.

“Me näeme täna seda, et näiteks neeluvähki haigestumine on tõusuteel. Samamoodi päraku piirkonnas vähki haigestumise osakaal on tõusmas. Tegelikult on vaja kasutusele võtta ennetavaid võtteid. Juhul kui me suudaks saavutada selle, et üle 80 protsendi noortest oleksid HPV vastu vaktsineeritud, siis võib see tähendada seda, et see viirus kaob meie kogukonnast ära.”

Pommi sõnul erineb HPV-vaktsiin teistest vaktsiinidest sellepoolest, et kõrvaltoimeid on üliharva ning neid on äärmiselt vähe.

“Praktiliselt ei teki ja süstekoha valu on minimaalne. Võrreldes näiteks koroonaviiruse vaktsiinidega, mille puhul väga sageli oli kõrge palavik, lihasvalud ning väga ebamugav olla, siis need on kaks täiesti erinevat olukorda. HPV-vaktsiini puhul kõrvaltoimeid karta ei tasu.”

Pomm ütles, et kõige tõhusam on vaktsineerida just 12-18-aastaseid noori.

“Seetõttu on enne suguelu alustamist noores eas HPV vastu vaktsineerimine näidanud rahvusvaheliste uuringute järgi tõhusust. Et see tõesti vähendab HPV levimust ühiskonnas. Tänu sellele ka haigestumust näiteks naiste puhul emakakaelavähki ja ka kondüloomide, nende samade tüügaste esinemissagedus oluliselt langeb.”

Loe rohkem:  Pildid: sel kevadel algab Tallinnas Balti Manufaktuuri hoone ümberehitus | Eesti

Kui varasemalt vaktsineeriti HPV vastu kahe doosiga, siis praegu tehakse üks doos. Uuringutest selgus, et üks doos annab täpselt samasuguse kaitse nagu kaks.

Tallinna Avatud Kooli kooliõde Külli Reinsalu sõnas, et nende koolis on lastevanemate tagasiside olnud vaktsineerimise vastu üllatavalt positiivne.

“Kuna see on nii uus asi, siis tegeleme koolis sellega, et oleme lapsevanematele saatnud teatise koos nõusoleku lehega. Lapsevanemad on väga teadlikud sellest haigusest ja soovivad ka oma poeglapsi selle vastu vaktsineerida. Positiivsed tulemused on juba esimese nädalaga,” märkis Reinsalu.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Eesti tervishoiusüsteem teeb olulise sammu kaitstes poisse inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu vaktsineerimise võimalusega. Tasuta vaktsineerimisprogramm aitab vähendada HPV-ga seotud haiguste, sealhulgas vähktõve levikut ning suurendab poiste tervisekaitset. See samm näitab, et Eesti valitsus tunnistab vaktsineerimise olulisust rahva tervise tagamisel ning soovib kaitsta kõiki elanikke ohtlike haiguste eest. Loodame, et see programm jõuab kõigi eesti noorte poisteni ning aitab luua tervema ühiskonna tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga