Pildid: sel kevadel algab Tallinnas Balti Manufaktuuri hoone ümberehitus | Eesti

2290257hd2b4t24

Tere tulemast Tallinna! Sel kevadel kerkib Balti Manufaktuuri hoone uuesti ellu, kui algab põhjalik ümberehitusprojekt. See ajalooline hoone saab uue hingamise ning saab olema suurepärane koht nii kunstinäituste, kontsertide kui ka muude kultuurisündmuste jaoks. Jälgige pilte ja uuendusi selle põneva projekti kohta ning tulge peagi külastama uudistatud Balti Manufaktuuri hoone ainulaadseid ruume ja ajalugu. Eesti kultuur ootab teid avasüli!

Sel kevadel algab ajaloolise Balti Manufaktuuri hoone ehitus ehk vanast puuvillatehasest saavad korterid ja äripinnad. Vabrikul oli aga oluline osa 20. sajandi alguse naiseks olemise määratlemisel.

Selle massiivse vabrikuhoone ajalugu ulatub 1898. aastasse. Kaua aega oli Balti manufaktuur Eesti kõige pikem ehitis, rohkem kui kui 230 meetrit tootmispinda. Läbi aegade on seal valmistatud erinevaid tekstiile, kanepit, lina ja puuvilla.

Enam kui saja-aastase tegutsemisperioodi jooksul töötasid seal enamasti naised, mis tolle aja kohta oli küllaltki harukordne.

“See on naiste eneseteadvuse tõusul üks väga oluline objekt olnud – ega 19. sajandi puhul ei olnud väga levinud veel see, et naised saavad ise hakkama ja käivad ise tööl. See oli üks silmapaistev asutus, kus minu teada nad said ka väga head palka,” rääkis Eesti Arhitektuurikeskuse juht Hannes Praks.

Enne Nõukogude aega oli kompleksi puhul tegu klassikalise tööstusarhitektuuriga, mille sarnaseid kohtab nii Suurbritannias kui ka Saksamaal. Nõukogude ajal, mil tootmist suurendati, tekkisid punasele tellisele kontrastiks valged lahmakad juurdeehitised. Nüüd on arendaja otsustanud need nõukogudeaegsed lisad maha tõmmata ja edaspidi säilib vaid muinsuskaitse all olev esialgne hoone.

“See hoone on ehitatud tellistest, nii nagu 19. sajandil ja 20. sajandi alguses tööstushooned ikka ehitati. Me peaksime arvestama seda, et see on materjal ja tehnoloogia, mida tööstushoonete rajamiseks enam ei kasutata,” lausus Praks.

Loe rohkem:  Riigikogu liige Metsoja astub Pärnu volikogu esimehe kohalt tagasi | Eesti

Tootmine lõpetati seal alles 2006. aastal, pärast seda on hoones korraldatud mitmeid üritusi. Ka mõned pinnad on välja renditud, kuid suures osas on maja seisnud tühjana. Sel kevadel algab hoone ehitus, edaspidi kerkivad ajaloolisesse tehasesse korterid ja äripinnad.

Kokkuvõttes, Tallinnas Balti Manufaktuuri hoone ümberehitus on oluline samm linna kultuuripärandi säilitamise suunas. Renoveerimistööde käigus saavad ajaloolised hooned uue hingamise ning saavad olema avatud kõigile külastajatele. See projekt mitte ainult ei tõsta kinnisvara väärtust, vaid ka loob uusi võimalusi kultuuriürituste ja äritegevuse arendamiseks. Loodame, et tulevased põlvkonnad saavad nautida seda imelist ajaloolist hoonet ning tänased pingutused annavad vilja ka tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga