Pisike kalake teeb kõrvulukustavat häält | Loodus

1708073770 9 558447h58e7

Tere tulemast Eestisse, kus pisike kalake teeb kõrvulukustavat häält ja loodus pakub meile lõputuid imesid! See väike imetajate orkester veekogudes on vaid üks näide Eesti rikkalikust loodusest, mis paneb meie südamed rõõmust tuksuma. Olles üks Euroopa rohelisemaid riike, üllatab Eesti oma ainulaadse looduse mitmekesisusega. Siin saad nautida rikkalikku linnu- ja taimestikku ning kogeda maagilisi loodusvaateid, mis sulavad kokku ajatu iluga. Tulge ja avastage meie imeline loodusmaailm, mis on täis üllatusi ja võlusid!

Kalad ei ole üldiselt tuntud just eriti häälekate loomadena. Seda ootamatum on tõik, et üks Birma ehk Myanmari sogastes mägiojades elutsev imepisike läbipaistev kalake suudab kuuldavale tuua heli, mida on valjuse poolest võrreldud trellpuurimüra või koguni püssipauguga.

Lähedalt kuuldes võib kalakese helivaljus küündida lausa 140 detsibellini; sama valjult kostab startiv reaktiivlennuk saja meetri kaugusele.

Kalake nimega Danionella cerebrum on seejuures ainult 10 kuni 13 millimeetrit pikk ja paistab peaaegu täiesti läbi.

Saksa teadlased on nüüd saanud täpsemini jälile, kuidas nii väike kala nii võimsat häält suudab teha.

1708073770 9 558447h58e7

Verity Cook Berliinis asuvast Charité kliinikust ja ta kolleegid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et Danionella cerebrumi isasloomad tekitavad heli erilise mehhanismi abil, mille koosseisus on põrisev kõhr, muundunud roie ja väsimatu lihas. Lihas paneb kõhre kiiresti vastu kala ujupõit trummeldama.

Heli tekitamise mehhanismi uurisid teadlased nii video kui ka kompuutertomograafia abil, analüüsides ka geeniekspressiooni.

Teadlased oletavad, et valju heli teevad need kalad selleks, et üksteisega mudases mägiojavees sidet pidada, võib-olla ka isastel omavahel mõõtu võtta.

Danionella cerebrum on teaduse jaoks üsna uus liik, mis avastati Pegu mägedest alles kolm aastat tagasi. Teadlastele pakub ta suurt huvi mudelliigina, mille peal üldisemalt kalu uurida, sest ta sees toimuv on läbipaistvuse tõttu väljastpoolt hästi jälgitav.

Loe rohkem:  Eestis on kanda kinnitamas koerte südameusstõbe põhjustav parasiit | Loodus

Teadusele on tuntud ka teisi häälekaid kalu, kellest mõned on veelgi valjemad, aga nad kõik on ise ka palju suuremat kasvu kui Danionella cerebrum.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Estonia remains a country rich in natural beauty and diverse wildlife. The small fish making a deafening noise serves as a reminder of the wonders of the natural world that surround us. It is important to appreciate and protect these unique creatures and their habitats. By preserving the environment, we can ensure that future generations will also have the opportunity to witness the beauty and diversity of Estonia’s nature. Let us continue to cherish and respect the wildlife that enriches our lives and brings us closer to the wonders of the natural world.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga