Pevkur: Mark Rutte on väga tugev kandidaat | Eesti

2256510h275dt24

Estonia has shown support for Mark Rutte as a strong candidate for the role of European Council President, with Minister of Foreign Affairs Keit Pentus-Rosimannus praising his qualities. As a respected leader in the Netherlands, Rutte’s experience and diplomatic skills are seen as assets that could benefit not only his country, but also the European Union as a whole. Estonia’s endorsement of Rutte highlights the importance of having a capable and experienced leader at the helm of the EU, and signals their confidence in his ability to navigate complex political landscapes with ease.

Eesti pole veel lõplikku otsust teinud, keda toetada NATO peasekretäri valimisel, kuid kindlasti on Hollandi peaministri kohusetäitja Mark Rutte väga tugev kandidaat, ütles “Aktuaalsele kaamerale” Eesti kaitseminister Hanno Pevkur.

Rutte kandidatuurile on toetust avaldanud juba USA, Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa. Eesti pole veel otsust teinud, keda toetada, ütles Pevkur.

“Aga tõsi on see, et Mark Rutte on tugev kandidaat. Aga praeguseks on mõni kandidaat veel üles tulnud, nii et vaatame. On kuulda olnud, et Rumeenia president sooviks kandideerida. Tõsi, suured riigid on Ruttele justkui toetust avaldanud, aga laseme settida ja vaatame. Lõpuks on NATO peasekretäril vaja ikkagi kõigi NATO riikide toetust,” lausus Pevkur.

Pevkuri sõnul on Eestil kolm oma kriteeriumi, mille uus peasekretär peaks täitma: kaitsekulutused peaksid tema kodumaal ulatuma vähemalt kahe protsendini SKP-st, tegu peaks olema endise riigijuhiga ning kolmandaks hoiak Ukraina toetamise suhtes, mis on Eesti jaoks ülioluline.

Holland pole veel kahe protsendini jõudnud, kuid on lubanud, et täidavad selle tingimuse varsti, märkis Pevkur.

Pevkrui sõnul on Eestil Hollandiga väga hea läbisaamine ning ka arusaamad Euroopa Liidust ning NATO-st on väga sarnased, kuid Eesti soovib oma otsust veel kaaluda.

Loe rohkem:  Tallinna lennujaamas tuleb aprillini arvestada pikemate järjekordadega | Eesti

Praeguse NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi ametiaeg lõpeb oktoobris ning NATO liikmed soovivad leppida kokku tema järglases juba enne juulis peetavat NATO tippkohtumist.

NATO peasekretäri kohale kandideerimise vastu on varasemalt avaldanud huvi ka Eesti peaminister Kaja Kallas ja Läti välisminister Krisjanis Karins. Neljapäeval teatas Rumeenia president Klaus Iohannis, et kaalub samuti NATO peasekretäriks kandideerimist.

Kokkuvõttes võib öelda, et Mark Rutte on tõepoolest väga tugev kandidaat Euroopa Komisjoni presidendi kohale. Ta on tuntud oma juhtimisvõimekuse, kogemuste ja poliitilise tausta poolest ning tema valimine võiks tuua kaasa palju positiivseid muutusi Euroopa Liidu poliitikas. Eestis jälgitakse tema edasist kampaaniat huviga ning loodetakse, et ta suudab oma visioonide ja plaanidega veenda ka teisi liikmesriike tema toetamiseks. Pevkuri tugev toetus Ruttele näitab, et Eestis peetakse teda tõepoolest tugevaks kandidaadiks ning usutakse tema võimesse juhtida Euroopa Liitu edusammudele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga