Pevkur ja RKK teadur jäid Trumpi ähvardust hinnates eriarvamusele | Eesti

2256516h5a76t24

Tensions rise as Estonian ruling party member and researcher at the Estonian Foreign Intelligence Service (RKK) found themselves at odds when assessing the recent threat made by former US President Donald Trump. The conflicting viewpoints have sparked debate and speculation within Estonia’s political and intelligence circles. With implications for international relations and national security, the disagreement has drawn attention from the public and experts alike. As Estonia navigates the complexities of global politics, the diverging assessments underscore the importance of carefully evaluating external threats and the potential impact on the country’s interests.

Kaitseminister Hanno Pevkur ütles, et USA presidendikandidaadi Donald Trumpi hiljutist NATO ühtsust õõnestanud sõnavõttu kommenteerides, et see on kahetsusväärne, aga avaldas siiski lootust, et Ameerika Ühendriigid ei lahku alliansist. Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse (RKK) teadur Tony Lawrence oli murelikum.

“Ma olen üsna veendunud, et Trump ei tee isegi ettepanekut, et USA peaks astuma NATO-st välja. Nii nagu on USA-l vaja Euroopa liitlasi, on ka Euroopa liitlastel vaja USA-d. Ja see sõjaline allianss, mis on 75 aastat rahu hoidnud, on väärt seda, et seda hoida. Muidugi Trumpi väljaütlemised on väga kahetsusväärsed,” ütles Pevkur.

Ekspresident Trump šokeeris nädalavahetusel lääneriike, kui ütles laupäeval Lõuna-Carolinas toimunud rahvakogunemisel, et ta julgustaks Venemaad ründama NATO liikmesriike, kes pole alliansi ees oma rahalisi kohustusi täitnud. Trumpi sõnul olevat ta seda öelnud ühel kohtumisel NATO riigi juhiga.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse (RKK) teadur Tony Lawrence märkis “Aktuaalsele kaamerale”, et Trumpi kuulutus külvab ebakindlust NATO artikkel 5 osas, mis peaks olema raudkindel. See ei pruugi olla ainult presidendikampaania retoorika, juhul kui Trumpi arvates NATO-skepsis vastab rahva meeleoludele, lisas Lawrence.

Loe rohkem:  Tallinn kolis oma telesaated TV3-st Duo Media kanalitesse | Eesti

“Me ei tohiks suhtuda sellesse kergemeelselt. Poliitikutel on valikud. Nad võivad juhtida – selgitada, miks asjad peavad just nii olema ja kuidas see rahvale kasulik on. Aga nad võivad rõhuda populistlikult rahva meeleoludele. Ja rahva populistlikku meeleolu praeguses USA-s tundub olevat võimalik ära kasutada,” rõhutas Lawrence.

Kokkuvõttes näitas Pevkuri ja RKK teaduri eriarvamus Trumpi ähvarduse osas, et sellised küsimused tekitavad Eestis endiselt palju kõneainet ning pingeid. Ühtlasi ilmestab see ka laiemat trendi, kus rahvusvahelise poliitika küsimused kerkivad üha sagedamini ka Eesti aruteludesse. See aga tõestab vajadust pidevalt jälgida ja analüüsida rahvusvahelisi arenguid ning nende mõju Eestile. Loodetavasti saab eriarvamusele vaatamata diskussioonist kasu ning suudetakse leida tõhusaid lahendusi selliste oluliste teemadega tegelemiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga