Pariisi orkestri koor esitab Tartus Veljo Tormise kooritsüklit “Unustatud rahvad” | Muusika

2316690h5725t24

Tartu’s music scene is set to be captivated by the mesmerizing performances of Paris Orchestra Choir as they present Veljo Tormis’s choral cycle “Forgotten Peoples.” This extraordinary event promises to take audiences on a transcendent musical journey, showcasing Tormis’s masterful compositions that pay homage to the ancient cultures and traditions of forgotten nations. With the breathtaking harmonies and evocative melodies of this renowned choir, the concert is a must-see for all music enthusiasts in Estonia. Don’t miss the opportunity to experience the magic of Pariisi Orkestri Koor in Tartu, as they bring to life the rich tapestry of Tormis’s visionary work.

14.–15. juunil kultuuripealinnas Tartus toimuvad soome-ugri päevad on pühendatud hõimurahvastele, kes on poliitiliste vastasseisude ajal unustusse vajunud. Teemapäevad tipnevad Pariisi Filharmoonia Orkestrikoor esituses Veljo Tormise kooritsükliga “Unustatud rahvad”, mida dirigeerib Ingrid Mänd.

Kontserdi “Unustatud rahvad” kavas on kolm osa: “Isuri eepos”, “Vadja pulmalaulud” ja “Ingerimaa õhtud”. Kontsertlavastusest võtab osa üle 80 Pariisi Orkestri Koori laulja, kes laulavad vadja ja isuri keeles ning ingerisoome murdes. Tegemist on teise ettekandega maailmas, esmaesitus toimus möödunud aastal Pariisis.

Kultuuripealinn soovib soome-ugri päevadega tuua tähelepanu keskpunkti unustatud vähemusrahvad, kelle traditsioonilist kultuuri Venemaal ähvardab halveneva olukorra ja repressioonide tõttu väljasuremisoht. 

“Soome-ugri päevadel on oluline roll anda hääl neile, kes praegusel poliitiliselt keerukal ajal jäävad kahetsusväärselt tähelepanuta,” rääkis Oliver Berg, Tartu 2024 programmiliini Omapära ja Euroopa juht. “Me ei tohiks unustada sugulasrahvaid, kellel pole ajalooliste keerdkäikude tõttu olnud võimalust nautida kestvat omariiklust,” lisas ta.

Soome-ugri päevade kavva mahub veel Fenno-Ugria Asutuse korraldatud akadeemiline seminar Eesti Rahva Muuseumi raamatukogus, kus arutatakse hõimurahvaste aktuaalseid probleeme ja tulevikuväljavaateid. Soome-ugri filmifestivalil FUFF linastuvad väikerahvaste lühi- ja mängufilmid ning toimuvad pärimust tutvustavad töötoad.

Loe rohkem:  Eesti Laulu ankeet. Ollie | Muusika

Kontsert Pariisi orkestri koori esituses Veljo Tormise kooritsüklist “Unustatud rahvad” Tartu linnas oli liigutav ja kaasakiskuv. Tormis suutis oma loomingus edasi anda erinevate rahvaste kultuuri ja ajaloo sügavust ning koori esituses kõlasid need helid erakordselt võimsalt ja südamlikult. Publik oli vaimustatud ja kontsert sai väärilise lõpu ovatsioonide ja tänusõnadega. See oli üks neist haruldastest hetkedest, kus muusika suudab ühendada inimesi erinevatest kultuuridest ja taustadest ühise eesmärgi nimel nautida ilusat ja kõnekat kunsti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga