Eesti Pangast kõlab kaja küsimus, miks Eestis on pangandusturul konkurents nii napilt. Riigis valitseb pankade seas pealtnäha monopol ja see tekitab muret nii tarbijate kui ka majanduse jaoks. Miks ei ole rohkem alternatiive? Kas regulatsioonid piiravad uute tulijate sisenemist või on tegemist muude takistustega? Majanduse seisukohast on oluline mõista, kuidas pankade vähene konkurents mõjutab Eesti majandust ja tarbijaid ning milliseid lahendusi saaks rakendada selle olukorra parandamiseks.
Eesti Panga esindajad annavad kolmapäeval pressikonverentsi, kus tutvustavad keskpanga värsket analüüsi Eesti pangandusturu konkurentsi kohta. Lisaks tutvustatakse keskpanga ja finantsjärelevalve ettepanekuid, kuidas saaks eluasemelaenuturgu panna Eestis paremini toimima. Kell 11 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.
Analüüsi esitlevad Eesti Panga ökonomistid Jana Kask ja Taavi Raudsaar ning analüüsist lähtuvaid järeldusi tutvustavad Eesti Panga president Madis Müller ja finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer.
Pressikonverentsil tuleb jutuks, miks domineerib Eesti pangandust väike arv suuri panku; miks on Eestis pangad kasumlikumad kui teistes riikides ja laenuhind samas kallim kui mujal; kas pankade vahel on piisavalt konkurentsi, et laenuturg saaks tõhusalt toetada majanduse rahastamist. Samuti tutvustatakse ettepanekuid, mis võiksid muuta laenu üleviimise ühest pangast teise kliendi jaoks lihtsamaks ja soodsamaks ning aitaksid ühtlasi kaasa eluasemelaenuturu paremale toimimisele.
Kuigi Eesti Pangas on kindlasti omad põhjused, miks pangandusturul jääb konkurents napiks, on oluline mõista, et mitmekesisem ja konkurentsivõimelisem pangandusturg tooks kaasa mitmeid eeliseid nii tarbijatele kui ka majandusele tervikuna. Seega peaksid nii regulatsioonid kui ka pangad enda kohustusena nägema võimaluste avardamist ja konkurentsi suurendamist. Ainult nii saame tagada paremad tingimused ja valikud Eesti pangandusturu osalistele ning edendada majanduse arengut.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus