Tere tulemast Eestisse! Kas olete kunagi unistanud omaenda riigi loomisest, kus kõik teenused ja protsessid on optimeeritud just teie vajaduste ja soovide järgi? Nüüd on see võimalik tänu Nortali esindaja soovitusele luua personaalne riik “Bolti tehnoloogia abil. See uudne lähenemine majandusele lubab kohandada riigi teenuseid ja protsesse vastavalt kodanike eelistustele, muutes elu mugavamaks ja efektiivsemaks. Kui unistate isikupärastatud riigi loomisest, jätkake lugemist, et saada rohkem teavet selle põneva ettevõtmise kohta.
Riik võiks personaalse riigi arendamisel piltlikult öeldes “Bolti teha” ehk pakkuda platvormiteenuseid, nii et näiteks lasteaiakoha valikul oleksid teenusega ühendatud kõik lastehoiuvõimalused ja vastavalt enda vajadustele ja võimalustele saaks inimene nende seast endale sobiva valida, ütles tarkvarafirma Nortal globaalne avaliku sektori valdkonnajuht Andres Raieste.
Esmaspäeval esitles majandus- ja kommunikatsiooniministeerium personaalse riigi visiooni ning üritusel üles astunud Raieste ütles seal, et personaalse riigi puhul võiks olla kõik, mida inimene peaks riigist teadma või mis tal on riigilt saada, kolme pöidlaliigutusega telefonist kättesaadav.
“Kõik võiks olla pidevalt käegakatsutav, kõik dokumendid tahaks saada lahti oma paksust rahakotist, see kõik võiks liikuda mobiilsesse kanalisse,” selgitas ta. “Kõik, mida ma peaksin teadma oma perest – minu lapsed, vanavanemad – kui on midagi olulist vaja teada, oleks see kõik pidevalt minu ees.”
Raieste lisas, et teenused peaksid lähtuma inimesest. Näiteks kui inimene näeb tänaval ohtlikku jääpurikat või prügi, ei pruugi ta teada, kuhu sellest probleemist teatada, aga siin peaksid aitama tehisaru või uued tehnoloogiad, nii et kuskile ametkonda pika küsimuse kirjutamise asemel peaks olema võimalik teha prügist foto ja tehnoloogia abil saaks see õigesse kohta raporteeritud.
“Mulle meeldib tuua võrdluseks, et mis oleks, kui riik teeks Bolti piltlikult öeldes,” sõnas Raieste ja tõi näiteks lasteaia. “Kusagilt on vaja lasteaiakohta, selle teenuse taha on ühendatud kõik erinevad lastehoiuvõimalused, miks mitte ka koolid ja kõik muud asjad, ja sul on võimalik vastavalt enda vajadustele leida sobilik teenus.”
Ta lisas, et samasugust lahendust saaks kasutada ka tohutu hulga teiste eri teenuste puhul.
“Paneb imestama, miks me pole seda varem teinud,” ütles Raieste.
Samas ütles ta, et kõik arengud on võimalikud ainult siis, kui inimesel säilib oma andmete kasutamise ja teenuste üle kontroll.
Personaalse riigi edendamise on oma südameasjaks võtnud erakond Eesti 200. Eelmisel nädalal tuli majandusminister Tiit Riisalo välja ideega võtta selle ülesehitamiseks mitusada miljonit eurot laenu.
Personaalse riigi idee autoriks võib pidada Eesti 200 üht asutajat Priit Alamäed.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Nortali esindaja soovitab personaalse riigi loomisel kasutada Bolti mudelit. See tähendab, et riigi teenused ja bürokraatia peaksid olema kiired, mugavad ja kättesaadavad nagu Bolti transporditeenused. Oma äri- ja majanduskeskkonnas peaks Eesti võtma eeskuju sellest uuenduslikust lähenemisest, et muuta riigi teenused kodanikele paremaks ning loomaks veelgi efektiivsem ja jätkusuutlik majandus. See nõuab aga tihedat koostööd erasektori ettevõtetega ning tõhusat digitaalset infrastruktuuri.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus