Norstati uuring näitab Isamaa ja Reformierakonna toetuse kasvu, SDE langust | Eesti

2135908hc393t24

Estonia is abuzz with the latest political developments as a recent Norstati survey reveals a surge in support for the Isamaa and Reform parties, while the Social Democratic Party (SDE) experiences a decline in popularity. This shift in public opinion has sparked debates and discussions across the country, as Estonians analyze the reasons behind the shifting political landscape. With upcoming elections on the horizon, the increased support for Isamaa and Reformierakond could potentially have a significant impact on the future of Estonian politics.

Isamaa ja Reformierakond kasvatasid viimase nädalaga oma toetust, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) aga kaotas, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös toimuva iganädalase küsitluse kolmapäeval avaldatud andmetest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 29,6 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 18,3 protsenti ja Reformierakonda 18,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Esikolmikule järgnevad SDE (14,7 protsenti), Keskerakond (10,6 protsenti) ning Eesti 200 (4,5 protsenti). 

Liidrikohal oleva Isamaa toetus tõusis nädalaga veel ühe protsendipunkti võrra ning on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest. Viimase nelja nädalaga on Isamaa toetus tõusnud 3,9 protsendipunkti võrra.

Teisel kohal oleva EKRE toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud ning kolmandal kohal oleva Reformierakonna toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra.

Sotside toetus on langenud nädalaga 1,4 ning viimase kahe nädalaga 2,3 protsendipunkti võrra. Eesti 200 toetus on nelja nädalaga langenud 1,6 protsendipunkti võrra ning oli praegusest madalam viimati 2019. aasta novembris.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 37,3 protsenti ning opositsioonierakondi 58,5 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 29. jaanuarist 23. veebruarini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku.

Norstat toob välja ka viimased ühe nädala tulemused (valim 1000), kuna need erinevad kohati märkimisväärselt viimase nelja nädala tulemustest (valim 4002).

Loe rohkem:  Lippus: linnaarhitekt peab tegelema sotsiaalsete probleemidega linnaruumis | Eesti

Viimase nädala tulemuste põhjal toetab Isamaad 29,2 protsenti, EKRE-t 20,1 protsenti ja Reformierakonda 19,7 protsenti. Esikolmikule järgnevad SDE 11,6 protsenti, Keskerakond 10,2 protsenti ja Eesti 200 5,1 protsenti.

Tulemuste esitlemisel keskenduvad Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat Eesti viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,66 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,75 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Norstat viis küsitlused läbi ajavahemikel 29.01-02.02, 05.02-09.02, 12.02-19.02 ja 19.02-23.02 ning nendele vastas kokku 4002 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Norstati uuring näitab selgelt Isamaa ja Reformierakonna toetuse kasvu ning SDE langust Eestis. See on oluline märk sellest, et valijad hindavad parempoolset poliitikat ja majanduslikku stabiilsust. Isamaa ja Reformierakond näivad olevat võimelised vastama rahva ootustele ja võitma järgmistel valimistel. Samas peaks SDE vaatama hoolikalt, kuidas nad saavad oma toetust uuesti tõsta ja seista silmitsi väljakutsetega, mis neil hetkel seisavad. Üldiselt näitab uuring, et poliitiline maastik Eestis on muutumas ja valimised võivad tuua kaasa uue poliitilise korra.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga