Tänavu kevadel avaldas Eesti riik soovi müüa oma osaluse rahvuslikus lennufirmas Nordica ning pakkumised selle ostmiseks on juba laekunud. See samm on osa riigi soovist keskenduda strateegilistele valdkondadele ning parandada majanduslikku konkurentsivõimet. Nordica on juba pikka aega olnud oluline osa Eesti lennutranspordist ning selle müügi protsess pakub huvitavaid väljakutseid nii riigile kui ka potentsiaalsetele ostjatele. Usume, et see otsus toob kaasa olulisi muutusi Eesti majanduses ja lennutranspordi sektoris.
Tähtajaks laekusid riigile kuuluvate aktsiaseltsi Nordic Aviation Group ostmiseks pakkumised, kuid mitu ja kes pakkumised tegi, ei soovinud kliimaministeerium erastamise protsessi huvides täpsustada.
“Huvi Nordica erastamiseks on olemas. Ministeerium tutvub esitatud pakkumustega ning teeb seejärel otsuse edasise osas,” ütles ERR-ile kliimaministeeriumi pressiesindaja Martin-Erich Torjus.
Teisipäeval tuli avalikuks Eestis registreeritud lennufirma Marabu otsus pöörduda Nordica vastu kohtusse ja nõuda sellelt 9,5 miljoni euro suurust kahjutasu. Nordica erastamisplaani see ei muuda, ütles siis kliimaministeeriumi transpordi asekantsler Sander Salmu.
Valitsus kiitis veebruari lõpus heaks riigile kuuluvate aktsiaseltsi Nordic Aviation Group (NAG) aktsiate võõrandamise ning andis kliimaministrile nõusoleku võõrandada 100 protsenti riigile kuuluvatest aktsiatest.
NAG asutati 2015. aasta oktoobris. Ettevõtte asutamisel seati peamisteks eesmärkideks tagada Tallinnast lennuühendused, pakkuda lennundusturul konkurentsi ning toimida äriliselt jätkusuutlikkult.
Ligemale kaheksa aastaga on ettevõtte käekäik muutunud mitmel korral. Esimene suurem muutus ettevõtte toimimises leidis aset 2019. aastal, kui NAG lõpetas lennud Tallinnast, sest rahvusvaheliste lennukompaniide Tallinnasse tulekuga ei võimaldanud enam tasuvalt konkureerida.
Seejärel tabas nii NAG-i kui ka kogu lennundust 2020. aastal Covidi kriis, mille mõjude leevendamiseks anti ettevõttele 2020. aasta oktoobris riigiabi, mille üheks tingimuseks oli, et ettevõte ei tohi opereerida kahjumis liine.
Nordic Aviation Groupi kuuluvad lennufirmad Nordica ja Xfly ning konsultatsiooni teenuseid pakkuv ettevõte Nordic Aviation Advisory OÜ. Grupp kuulub 100 protsenti Eesti riigile.
Üldiselt on pakkumiste laekumine Nordica ostmiseks positiivne märk Eesti majandusele. See näitab, et ettevõte on jätkuvalt atraktiivne sihtinvesteering ning võib aidata kaasa Eesti lennundustööstuse elavdamisele. Loodame, et uus omanik suudab Nordica arengut jätkata ning leida lahendusi, mis tagavad ettevõtte püsimise ja konkurentsivõime ka tulevikus. See omakorda võib tuua kaasa täiendavaid töökohti ja majanduslikku kasvu.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus