Külmakraadid tõid Soomaale üleujutusvee asemele jäävälja | Eesti

2301399h257ft24

Talvised külmakraadid on Soomaal toonud endaga kaasa uskumatud vaated – üleujutatud alad on nüüd muutunud jääväljadeks. See loodusnähtus on tõeline ime, luues maastikule maalilised jääskulptuurid ja lumised vaated. Siin saab kogeda looduse võimsust ja ilu, mis jäävad meelde igaveseks. Soomaa rahvuspark on taas tõestanud oma võimet üllatada ja lummatud kõiki, kes julgevad külmakraade trotsida ja seda imelist vaatemängu oma silmaga näha.

Kui eelmise nädala sulailm tõi Soomaale üleujutusvee, siis selle nädala külmakraadid tõid sinna talve tagasi. Nii laiub Soomaal jälle jääväli, mida pühapäeval ilusa ilmaga paljud nautimas käisid.

Kui eelmise nädala sulailm, päikeselised päevad ja esimene linnulaul andsid lootust saabuvaks kevadeks ja Soomaal laius vesi, siis selle nädala külm tõi sinna talve tagasi. Paks jääkiht tekkis Soomaal tegelikult juba aasta alguses, kuid sulailmadega jäi see ujutusvee alla.

“Siis see vesi vajus ära ja nüüd on see jää uuesti sealt alt väljas ja jälle uus jää ka tänu öistele külmadele. /…/ Oleks võinud ju arvata, et sellele sulale, mis nüüd eelmisel nädalal oli, järgnebki siis pikem suurvee aeg, aga tegelikult see käis väga kiiresti üles, väga kiiresti alla. Mina ei mäleta, et oleks olnud 30 aastaga nii kiiresti vahetunud see jää pealt vee peale ja siis uuesti tagasi jää peale,” rääkis Soomaa giid Aivar Ruukel.

Pühapäeval liikus Tõramaa puisniidu juurde pikk autoderivi. Jäävälja tuldi nautima nii lähemalt kui ka kaugemalt. Uisuväljast sai mõnu tunda umbes kolme ja poole kilomeetri pikkusel alal.

“Tõesti super, ma olen teist korda üldse nende uiskudega jääl ja ma olen nii vaimustuses. /…/ Ma uisutasin ikka päris kaugele sinna, tuigerdasin vahepeal, aga väga hästi läks,” ütles Endla.

Loe rohkem:  Karis Iraagis: Eesti toetab Iraagi julgeolekut | Eesti

“See on mõnus. See annab paraja koormuse ja hea enesetunde,” rääkis Andres.

“Tulime Tartust esimest korda Soomaale. Võtsin uisud ka igaks-juhuks kaasa,” ütles Ludmilla.

“Ma täiesti lõpus ei käinud, tulin natuke varem ära,” ütles Ingeli Mona.

“Üliäge, mul ei ole sellist kogemust varem olnud, et jäise luha peal uisutada, kus on puud, kus on kivid. Ja see jäävälja ulatus on ikkagi metsik,” sõnas Leana.

“Me tulime eksprompt selle mõtte peale, et tuleme vaatame, mis siin on, pole kunagi käinud,” rääkis Simone.

“Jah, lihtsalt tulime. Mõtlesime alguses, et tuleme kanuutama, aga siis tuli välja, et hoopis jää on peal, ei saa kanuutada. Nii et siis oleme, jah, oma jalanõudega,” lisas Britt.

2301399h257ft24

Kokkuvõtteks võib öelda, et külmakraadid on toonud leevendust üleujutusprobleemidele Soomaal, muutes veekogud jäälavadeks. See on looduses tavapärane nähtus ja annab inimestele võimaluse nautida uusi tegevusi nagu uisutamine ja kelgutamine. Samas võivad jääolud olla ohtlikud, seetõttu on oluline olla ettevaatlik ning järgida ohutusnõudeid. Üleujutused ja jäätumine on osa Eesti muutlikust kliimast ning sellest tulenevalt peame olema valmis erinevateks ilmaoludeks ja nende mõjudeks meie keskkonnale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga